Țara ca interzice minatul de Bitcoin. Zone întregi au rămas fără energie electrică

27 Mai 2021, 18:25
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
27 Mai 2021, 18:25 // Actual //  MD Bani

Minarea de criptomonede ca Bitcoin duce la un consum enorm de energie, iar unele rețele nu fac față. În acest context, Iranul a interzis minarea de criptomonede pentru o perioadă de 4 luni, după ce mai multe orașe au anunțat deconectări neplanificate de energie.

Interdicția Guvernului iranian a intrat deja în vigoare și este valabilă până în 22 septembrie. Decizia a fost luată după ce zone întregi din Iran au rămas fără energie.

Capitala Teheran și alte câteva mari orașe s-au confruntat cu întreruperi zilnice de curent în ultimele luni

Se estimează că 4,5% din totalul mineritului Bitcoin are loc în Iran.

Compania națională de electricitate a declarat sâmbătă că facilitățile de exploatare cu criptomonede autorizate și-au închis deja voluntar operațiunile pentru a ușura povara.

07 Aug. 2026, 17:15
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
07 Aug. 2026, 17:15 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Băncii Naționale a Moldovei au coborât la 5,198 miliarde de euro la sfârșitul lunii iulie 2026, în scădere cu 18,35 milioane de euro față de nivelul înregistrat la 30 iunie, arată datele BNM.

La sfârșitul lunii iunie, rezervele valutare ale băncii centrale însumau 5,216 miliarde de euro. Diminuarea lunară reprezintă aproximativ 0,35%.

Cea mai mare presiune asupra rezervelor a venit din plățile aferente serviciului datoriei publice externe, care au totalizat 24,35 milioane de euro.

Deprecierea valutelor care intră în componența rezervelor le-au au redus cu 12,9 milioane de euro.

Totodată, plățile efectuate de Ministerul Finanțelor au însumat 1,85 milioane de euro, iar ieșirile nete din conturile Oficiului de Gestionare a Programelor de Asistență Externă – 40.000 de euro.

Scăderea a fost temperată de veniturile obținute din gestionarea rezervelor valutare, care au ajuns la 12,94 milioane de euro. Intrările nete aferente rezervelor obligatorii în valută ale băncilor licențiate au adăugat 3,06 milioane de euro.

Încasările în favoarea Ministerului Finanțelor au constituit 1,71 milioane de euro, iar operațiunile de swap valutar pe piața internă au avut un rezultat pozitiv de 80.000 de euro. Categoria „alte intrări nete” a contribuit cu 5,92 milioane de euro.

În pofida reducerii din iulie, rezervele oficiale rămân cu 93,47 milioane de euro peste nivelul înregistrat la sfârșitul anului 2025.

Activele externe nete au constituit 5,173 miliarde de euro la 31 iulie, diminuându-se cu 18,34 milioane de euro într-o singură lună. Comparativ cu sfârșitul anului trecut, acestea sunt mai mari cu 98,44 milioane de euro.