UE crește finanțarea pentru Moldova și vecinii estici: Sprijin pentru democrație și societatea civilă

17 Nov. 2025, 09:55
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
17 Nov. 2025, 09:55 // Actual //  bani.md

Președintele delegației Parlamentului European pentru relațiile cu Republica Moldova, Siegfried Mureșan, a anunțat că Parlamentul European și Consiliul Uniunii Europene au votat pentru o majorare de 25 de milioane de euro a alocărilor pentru Vecinătatea Estică, inclusiv pentru Republica Moldova, în cadrul bugetului UE pentru 2026.

„Considerăm această majorare necesară pentru a compensa parțial decizia Statelor Unite ale Americii de a retrage sprijinul acordat societății civile din regiune. Societatea civilă are un rol esențial în consolidarea democrației în statele din vecinătatea noastră, în special în țările candidate, precum Republica Moldova, care se confruntă cu presiuni și agresiuni antidemocratice din partea Federației Ruse.

În contextul retragerii sprijinului american, considerăm că este datoria Uniunii Europene să susțină organizațiile neguvernamentale independente, pentru ca acestea să-și poată continua activitatea”, a declarat Mureșan.

Amintim că în luna ianuarie 2025, administrația președintelui Donald Trump a decis suspendarea temporară a tuturor ajutoarelor externe pentru 90 de zile. Această măsură a afectat organizațiile neguvernamentale din Moldova, care depind în mare măsură de finanțarea internațională pentru a-și desfășura activitatea.

Realitatea Live

17 Nov. 2025, 11:30
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
17 Nov. 2025, 11:30 // Actual //  bani.md

 

Victoriabank dă startul celei de-a șaptea ediții a campaniei promoționale Bank Friday, care se va desfășura între 17 și 23 noiembrie. În această săptămână specială, te răsfățăm cu cele mai tari oferte din banking! Ai reduceri și condiții speciale la produsele de top de la Victoriabank.

Bank Friday revine cu oferte care se potrivesc stilului și cerințelor fiecărui client. Indiferent dacă ești la început de drum sau deja ai o relație de lungă durată cu Victoriabank, această campanie îți aduce beneficii de care nu ai parte în alte perioade ale anului.

Ofertele pentru persoane fizice includ:

  • Credit de consum negarantat: oferta include un credit de consum negarantat cu rata dobânzii fixe 8,5% și DAE 8,84%;
  • Credit de consum „Expres Online” cu rata dobânzii 8.5% și DAE 8,84%: rezervarea ofertei se face online.
  • Depozitul Bank Friday_2025: Rata dobânzii fixe – 6,5%. Depozitul poate fi constituit din VB24 Mobile sau VB24 Web.
  • STAR Card sau STAR Card Platinum îți oferim suplimentar la deschiderea cardului 500 lei BONUS în puncte STAR.
  • Credit Imobiliar: oferta include credit cu 7,25 % fixă primele 24 luni, 8,82% flotantă( IR + Marja 3.0 p.p.) începând cu luna a 25-a.
  • Mastercard Gold: deservirea lunară gratuită, USD, EUR, RON.

Ofertele pentru persoane juridice includ:

  • Credite IMM cu rata dobânzii 7,5% în primele 12 luni și ZERO comision de acordare. Comisionul de rambursare anticipată în primele 24 de luni – 2% (cu excepția liniei de credit).
  • MIA Business în E-Commerce: comision unic de 0,5% pentru acceptarea plăților.

Bank Friday este despre a face diferența în viața ta financiară, cu soluții atractive și ușor de accesat. Îți promitem o experiență de neuitat, cu oferte gândite să se potrivească tuturor stilurilor financiare – de la produsele clasice la cele moderne și inovatoare. Intră pe bankfriday.victoriabank.md/, fă scroll și descoperă oferta potrivită pentru tine. Stocurile pentru cele mai populare produse sunt limitate, așa că grăbește-te să profiți de avantajele unei campanii promoționale cum nu s-a mai văzut.

Victoriabank este prima bancă din Moldova care a lansat oferte de tip „bank friday”, în noiembrie 2019. Promoțiile desfășurate anii precedenți s-au bucurat de succes enorm. Pentru unele produse stocul a fost epuizat în doar câteva minute.

Victoriabank – #CuPoftăDeBanking

 

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII