Un pas important! De azi, Moldova și Ucraina sunt parte a rețelei de energie electrică a Europei

16 Mart. 2022, 17:14
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
16 Mart. 2022, 17:14 // Actual //  MD Bani

Republica Moldova și Ucraina au finisat procesul de sincronizare la rețea europeană de energie electrică ENTSO-E. Evenimentul reprezintă un pas important pentru securitatea energetică a țării noastre. În acest sens, Comisarul european pentru energie Kadri Simson a venit cu o declarație.

„Acest lucru va ajuta Ucraina să-și mențină sistemul de energie electrică stabil, casele încălzite și lumina aprinsă în aceste vremuri întunecate. Este, de asemenea, o piatră de hotar istorică pentru relația UE-Ucraina – în acest domeniu, Ucraina este acum parte a Europei”, a menționat oficialul european.

În mesajul său, comisarul european a mulțumit președinției franceze a Consiliului și statelor membre pentru sprijinul acordat acestui proiect. De asemenea, comisarul a mulțumit autorităților din Ucraina pentru eforturile eroice de a menține funcțional sistemul energetic ucrainean în această perioadă de război, scrie Realitatea.md.

                                 Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

„UE va continua să sprijine Ucraina în sectorul energetic, asigurând aprovizionarea cu energie, de care are nevoie țara. De asemenea, așteptăm cu nerăbdare momentul în care putem continua cooperarea noastră excelentă în ceea ce privește tranziția spre energia verde”, se menționează în declarația lui Kadri Simson.

Și autoritățile de la Chișinău au anunțat cu entuziasm finalizarea procesului de interconectare a Republicii Moldova la rețeaua europeană de energie electrică.

„Republica Moldova și Ucraina au finisat procesul de sincronizare la rețeaua energetică europeană ENTSO-E. Este un pas mare pentru securitatea energetică a țării noastre. De azi, Moldova și Ucraina este parte a Europei”, a scris vicepremierul Andrei Spînu pe canalul său de Telegram

08 Mai 2026, 17:08
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
08 Mai 2026, 17:08 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Plățile electronice la distanță au continuat să crească în Republica Moldova în 2025, atât ca număr de operațiuni, cât și ca valoare, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei (BNM).

În total, persoanele fizice au efectuat peste 42,6 milioane de tranzacții prin instrumente de plată electronice cu acces la distanță (IPAD) în 2025, în creștere față de 42,2 milioane în 2024. Valoarea acestora a urcat până la circa 74 de miliarde de lei, comparativ cu aproximativ 63,2 miliarde de lei în anul precedent.

Datele arată că mobile banking-ul domină clar piața. Din totalul tranzacțiilor efectuate de populație, peste 39,1 milioane au fost realizate prin aplicații mobile, în timp ce internet banking-ul a generat doar 3,4 milioane de operațiuni. În termeni valorici, plățile prin mobile banking au însumat peste 63 de miliarde de lei.

Și în cazul persoanelor juridice se observă o creștere. Companiile au efectuat în 2025 circa 16,6 milioane de tranzacții IPAD, față de 15,7 milioane în 2024. Valoarea totală a acestora a depășit 1.148 de miliarde de lei, în creștere de la 1.023 de miliarde de lei în anul anterior.

Pentru mediul de afaceri, internet banking-ul rămâne principalul canal de operare și a generat peste 1.133 de miliarde de lei din totalul tranzacțiilor, în timp ce mobile banking-ul are încă o pondere redusă, de aproximativ 14,7 miliarde de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!