Vei putea telefona de pe Twitter. Anunțul făcut de miliardarul Elon Musk

31 Aug. 2023, 17:50
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
31 Aug. 2023, 17:50 // Actual //  bani.md

Miliardarul Elon Musk a declarat joi că intenţionează să introducă apeluri vocale şi video pe reţeaua sa de socializare X, cunoscută anterior sub numele de Twitter, relatează dpa.

Funcţia va fi disponibilă pe telefoanele iPhone şi Android, precum şi pe PC-uri şi computerele Mac de la Apple, a mai spus Elon Musk, adăugând că nu sunt necesare numere de telefon.

Reţeaua de socializare X este ca o „agendă de adrese globală”, a mai scris el.

Anunţul face parte din planul lui Elon Musk de a transforma reţeaua Twitter, pe care a cumpărat-o pentru aproximativ 44 de miliarde de dolari, în noua platformă X, o „aplicaţie pentru orice”.

Astfel de aplicaţii universale sunt populare în China, unde oamenii folosesc WeChat, de exemplu, pentru orice, de la teme online şi până la tranzacţii financiare.

Cu apeluri vocale şi video, Elon Musk va intra pe o piaţă în care există deja numeroşi concurenţi şi preferinţe înrădăcinate ale utilizatorilor. De exemplu, apelurile audio şi video sunt deja disponibile pe WhatsApp, Facebook Messenger şi pe toate dispozitivele Apple prin intermediul serviciului Facetime al companiei.

Elon Musk nu a oferit detalii despre cât de repede va fi disponibilă funcţia şi dacă vor exista costuri suplimentare asociate cu aceasta.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

08 Aug. 2026, 11:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
08 Aug. 2026, 11:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Proprietarii unor apartamente cu suprafața mai mică de 120 de metri pătrați ar putea ajunge să achite impozitul pe avere. Guvernul propune eliminarea criteriului de suprafață. Astfel, urmează să conteze doar valoarea totală estimată a proprietăților locative.

În prezent, impozitul pe avere se aplică dacă sunt îndeplinite concomitent două condiții: valoarea totală a proprietăților constituie cel puțin 200 de salarii medii lunare pe economie, iar suprafața totală este de minimum 120 de metri pătrați.

Proiectul de simplificare a legislației fiscale și vamale elimină pragul de suprafață și stabilește o singură condiție: valoarea estimată totală a locuințelor, caselor de vacanță și cotelor-părți deținute de o persoană să ajungă la cel puțin cinci milioane de lei.

Astfel, un apartament de lux cu o suprafață mai mică de 120 de metri pătrați ar putea deveni obiect al impozitului pe avere dacă valoarea sa estimată depășește pragul stabilit. În calcul va intra valoarea cumulată a tuturor proprietăților locative deținute de contribuabil, nu doar valoarea unei singure locuințe.

Modificarea produce însă efecte în ambele direcții. Eliminarea criteriului de suprafață extinde impozitarea asupra locuințelor mici, dar scumpe. În același timp, proprietățile cu suprafața mai mare de 120 de metri pătrați nu vor fi taxate dacă valoarea lor totală rămâne sub cinci milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!