(VIDEO) Maia Sandu, declarații dure la CSM: Șmecherii apelează la judecători și obțin decizii care le permit să fure

27 Mai 2021, 14:06
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
27 Mai 2021, 14:06 // Actual //  MD Bani

„Atunci când încerc să discut cu potențial investitori, lumea îmi spune istorii cu balauri din sistemul judecătoresc din Moldova. Ei nu au încredere că banii lor, că investiția lor nu va fi furata de către tot felul de șmecheri care apelează la sistemul judecătoresc și obțin decizii care le permit să facă aceste furturi”, declarația a fost făcută de către președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, la o întrevedere cu membrii CSM, scrie Realitatea.md.

Maia Sandu susține că la ora actuală, sistemul judecătoresc moldovenesc este principalul factor care stopează dezvoltarea Republicii Moldova.

Nereformarea justiției ne costă enorm, din toate punctele de vedere. Eu când merg și încerc să obțin asistență externă, primul lucru care mi se spune: da ce faceți cu corupția și justiția? Fondurile care ni se dau, tot sunt plătitori de taxe în alte state și ei nu le dau ca să fie furate aici, în Republica Moldova. Ei vor să le dea pentru cetățeni și proiecte de dezvoltare, a adăugat Maia Sandu.

Președinta susține că a obținut votul cetățenilor pentru că le-a promis reforma justiției și „mort-copt, eu voi insista pe această reformă”.

Atunci când discut cu investitorii străini, credeți-mă, primul lucru care îmi spun, sistemul de justiție din Republica Moldova. Noi nu avem cum să rezolvăm celelalte probele ale țării. Aici este problema principală. Vreau să văd propunerile dumneavoastră. Prin anumite decizii ale unor judecători corupți, sunt distruse domenii întregi și este pusă în pericol securitatea statului. Avem sute de mii de oameni care primesc o pensie mai mică de 2000 de lei, dar statul vine și le spune că nu avem de unde să vă creștem pensiile, însă achită decizii la CEDO.

Realitatea.md amintește că Maia Sandu a întreprins astăzi, 27 mai, o vizită inopinată la Consiliul Superior al Magistraturii. Discuția dintre Maia Sandu și membrii CSM a fost transmisă în direct.

Realitatea Live

25 Dec. 2025, 14:41
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
25 Dec. 2025, 14:41 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Extinderea rapidă a centralelor din surse regenerabile a determinat autoritățile să intervină asupra cadrului de siguranță din sectorul energetic. Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat o nouă redacție a Normelor de securitate la exploatarea instalațiilor electrice, care înlocuiește documentul din 2019 și îl aliniază la realitățile actuale ale pieței.

Potrivit ANRE, în perioada 2020–2024 au fost puse în funcțiune 1 865 de centrale fotovoltaice și 59 de centrale eoliene, iar anul 2023 a consemnat un vârf, cu 864 de centrale fotovoltaice admise în exploatare. Această evoluție rapidă a impus completarea normelor cu cerințe specifice pentru exploatarea și mentenanța instalațiilor electrice din surse regenerabile.

„Creșterea exponențială a centralelor din surse regenerabile a făcut necesară actualizarea urgentă a Normelor de securitate, pentru a reduce riscurile și a asigura un nivel adecvat de protecție a personalului electrotehnic”, subliniază ANRE.

Noua redacție ajustează valorile nivelurilor de tensiune în conformitate cu standardul european, introduce cerințe clare pentru personalul care pregătește locul de muncă, un formular standard al dispoziției de lucru, precum și reguli detaliate pentru lucrările efectuate de agenți economici contractați și pentru intervențiile realizate în regim de exploatare curentă.

Autoritatea de reglementare precizează că aceste modificări vor contribui la diminuarea riscului de accidente, la creșterea clarității operaționale și la armonizarea cadrului național cu standardele europene de securitate electrică, consolidând totodată cooperarea dintre operatorii de sistem și prestatorii de servicii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII