100 de milioane de lei pentru Terminalul Aeroportului Chișinău: Proiectul care ridică semne de întrebare

28 Feb. 2025, 14:44
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
28 Feb. 2025, 14:44 // Actual //  Ursu Victor

Extinderea terminalului Aeroportului Chișinău se află la etapa de elaborare a proiectului tehnic, după ce a fost emis certificatul de urbanism de către autoritățile competente, a declarat directorul APP, Roman Cojuhari.

„Din estimările prealabile, discutate atât în cadrul Consiliului, cât și cu directorul instituției, proiectul va necesita o investiție de peste 100 de milioane de lei, situându-se în marja de aproximativ 120 de milioane de lei. Totuși, suma exactă și lucrările necesare vor fi stabilite după finalizarea proiectului tehnic”, a declarat Roman Cojuhari.

Conform planului, după finalizarea proiectului, va fi organizată o licitație publică pentru selectarea companiei de construcții care va executa lucrările. „Companiile interesate vor depune oferte pe baza proiectului tehnic și a devizului de lucrări, urmând ca licitația să stabilească câștigătorul”, a adăugat directorul APP.

Directorul APP a precizat că lucările ar urma sî înceapă în vara acestui an și finalizate la toamnă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

12 Ian. 2026, 18:04
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
12 Ian. 2026, 18:04 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Costul investiției în linia electrică de înaltă tensiune Vulcănești–Chișinău va fi inclus în tariful la energia electrică, însă acest lucru nu trebuie interpretat ca o majorare imediată a facturilor, a declarat ministrul Energiei, Dorin Junghietu, în cadrul unei emisiuni la Radio Moldova.

Potrivit ministrului, vorbim despre o ajustare de aproximativ 5%, care reflectă exclusiv costul investiției în infrastructura energetică strategică. „Nu vorbim de majorări acum. Vorbim că costul liniei, costul de investiții, va fi reflectat în tarif. Vorbim de o ajustare de aproximativ 5%”, a explicat Junghietu.

El a subliniat că această ajustare înseamnă doar câțiva bănuți în plus față de tariful actual și că evoluția prețurilor pe piețele regionale poate compensa acest efect. „Dacă prețurile regionale, prețul mediu de achiziție, vor scădea, tarifele vor fi ajustate la o anumită perioadă”, a precizat ministrul.

Dorin Junghietu a reamintit că tarifele la energie nu sunt fixe și pot varia în funcție de costurile reale de achiziție. „Știm foarte bine că astă vară, în luna august, tarifele au fost ajustate în scădere. Ne aducem aminte. În vară, tarifele au fost reduse cu 40 și cu 50 de bani”, a spus ministrul.

Linia are o lungime totală de 157 km, traversează 35 de localități din opt raioane și leagă Stația Electrică Vulcănești 400 kV de Stația Electrică Chișinău 330 kV. Capacitatea de transport a liniei va ajunge până la 630 MVA, echivalentul a peste 50% din consumul de energie al țării în perioadele de vârf. Costul proiectului se ridică la circa 61 de milioane de euro.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!