Fermierii măcinați de secetă vor respira ușurat! Moratoriu pe datorii până în 2025

04 Dec. 2024, 15:39
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
04 Dec. 2024, 15:39 // Actual //  Ursu Victor

Parlamentul Republicii Moldova va revizui măsurile de sprijin destinate agricultorilor afectați de seceta severă din acest an. Raportul privind proiectul de lege ce prevede instituirea unui moratoriu la plata datoriilor restante a fost aprobat astăzi în cadrul ședinței Comisiei agricultură și industrie alimentară.

Inițiativa legislativă, elaborată de deputații PAS, Alexandr Trubca și Viorel Barda, propune aprobarea unei noi legi care va include norme din legislația existentă, dar și prevederi noi pentru a spori eficiența măsurilor protective destinate fermierilor. Printre cele mai importante măsuri, se numără instituirea unui moratoriu la plata datoriilor acumulate până la data intrării în vigoare a legii, inclusiv majorările și penalitățile de întârziere, precum și ratele ce urmează a fi achitate până pe 31 octombrie 2025. De asemenea, furnizorii de inputuri, cum ar fi companiile care au livrat semințe, fertilizanți și produse fitosanitare fermierilor din Republica Moldova, vor beneficia și ei de aceste măsuri.

Noua lege va revizui și criteriile de eligibilitate pentru fermierii debitori, eliminând obligativitatea de a prezenta un certificat care să confirme prejudicierea a 60% din roadă pe o suprafață de cel puțin 50% din terenurile deținute. În schimb, fermierii care administrează cel mult 3500 de hectare vor putea beneficia de aceste măsuri, cu condiția ca 20% din suprafața totală gestionată să fie cultivată cu culturi multianuale și legume. De asemenea, va fi necesar ca fermierii să aibă cel puțin un act de constatare a pagubelor cauzate de secetă pentru cel puțin una dintre cele trei culturi de bază: grâu, porumb și floarea-soarelui.

În ceea ce privește furnizorii de inputuri, aceștia vor trebui să demonstreze că activitatea lor principală în 2023 a fost fabricarea pesticidelor sau comerțul cu produse chimice destinate agriculturii. Creditele și împrumuturile obținute vor trebui să fi fost folosite pentru achiziționarea de produse fitosanitare, semințe și îngrășăminte destinate fermierilor din țară.

Măsurile stabilite prin această lege interzic cesionarea creanțelor până la 31 octombrie 2025, fără acordul debitorului, și stipulează că datoriile și plățile suspendate nu vor fi raportate în Birourile istoriilor de credit, astfel încât beneficiarii legii să nu fie afectați de aceste întârzieri la plată. Totodată, dobânda acumulată în această perioadă va fi capitalizată la finalul termenului de implementare al legii, iar fermierii vor avea obligația să o achite.

Proiectul de lege include și prelungirea termenului pentru garanțiile financiare emise prin intermediul Fondului de garantare a creditelor până pe 31 decembrie 2025, pentru creditele acordate fermierilor. Urmează ca proiectul să fie supus aprobării plenului Parlamentului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

14 Iun. 2026, 08:54
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
14 Iun. 2026, 08:54 // Actual //  Ursu Victor

Șase cetățeni georgieni au fost condamnați de justiția franceză pentru implicarea într-o schemă sofisticată de furt al unor opere rare ale literaturii ruse din biblioteci prestigioase din Paris și Lyon, relatează publicația Le Monde.

Potrivit anchetatorilor, gruparea a înlocuit sistematic volumele originale cu copii realizate special pentru a nu trezi suspiciuni. Printre autorii vizați s-au numărat Aleksandr Pușkin, Mihail Lermontov și Evgheni Baratînski.

Cinci bărbați și o femeie au fost găsiți vinovați de asociere în vederea comiterii de infracțiuni, iar o parte dintre aceștia au fost condamnați și pentru furtul unor bunuri care fac parte din patrimoniul cultural.

Printre inculpați se numără doi cetățeni georgieni extrădați în Franța după ce au fost condamnați în alte state europene pentru fapte similare. Un bărbat în vârstă de 50 de ani, condamnat anterior în Lituania pentru organizarea furtului unor publicații din secolul al XIX-lea, a primit cea mai severă pedeapsă: șapte ani de închisoare și interdicție pe viață de a intra pe teritoriul Franței după executarea pedepsei. Un alt inculpat, condamnat anterior în Estonia, a primit patru ani de detenție.

Alți doi membri ai grupării au fost judecați în lipsă, după ce au fost arestați în Georgia, stat care nu își extrădează cetățenii. Tribunalul penal din Paris i-a condamnat la câte șase ani de închisoare și a emis mandate de arestare pe numele lor.

În pledoaria finală, procurorul a descris operațiunea drept „un adevărat jaf al unor comori culturale”, desfășurat la scară largă, cu minuțiozitate și cinism.

Furturile au avut loc în 2023 la biblioteca Diderot a Școlii Normale Superioare din Lyon, la Biblioteca Națională a Franței și la biblioteca universitară de limbi și civilizații din Paris.

Ancheta a stabilit că suspecții vizitau inițial bibliotecile sub pretextul cercetării academice. Ei fotografiau volumele rare și le măsurau cu atenție, după care reveneau ulterior cu reproduceri realizate la dimensiuni identice, pe care le schimbau cu exemplarele originale.

Printre cărțile furate se numără șase ediții ale operelor lui Pușkin, două ediții ale lui Lermontov și o ediție a lui Baratînski. Prejudiciul total provocat instituțiilor culturale franceze este estimat la aproximativ 770.000 de euro.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!