Era energiei ieftine apune! Ministerul Energiei din Rusia cere creșteri masive de prețuri

06 Ian. 2025, 09:55
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
06 Ian. 2025, 09:55 // Actual //  Ursu Victor

În Rusia, epoca energiei electrice la prețuri accesibile pare să fi ajuns la final, cel puțin pentru întreprinderile industriale și comerciale. Adjunctul ministrului Energiei, Evgheni Grabceak, a declarat în cadrul conferinței „Energia regenerabilă a Rusiei” că majorarea tarifelor este inevitabilă pentru a asigura rentabilitatea investițiilor în noile generatoare de energie, notează presa din Rusia.

„Era energiei ieftine s-a încheiat. Trebuie să ne obișnuim cu acest lucru. Nu este momentul pentru lux”, a afirmat oficialul. Potrivit acestuia, tarifele pentru energie electrică ar trebui să fie dublate sau chiar triplate pentru consumatorii industriali, inclusiv pentru centrele de date utilizate de bănci.

„Înțeleg că băncile își doresc profituri comparabile cu cele din alte sectoare, dar întrebarea este: sunteți dispuși, ca și consumatori, să plătiți de trei ori mai mult pentru energie? În acest caz, noi, ca industrie, vom fi pregătiți să facem investiții,” a declarat Grabceak, citat de revista Politica energetică.

Aceste declarații au atras reacții diverse, inclusiv panica în rândul utilizatorilor de pe rețelele sociale, unii afirmând că majorarea tarifelor ar putea forța pensionarii să trăiască la lumina lumânării. Totuși, canalul Telegram „EJ” (18+) a clarificat că declarațiile oficialului vizau exclusiv consumatorii industriali și comerciali.

Ministerul Energiei a dat asigurări că posibila creștere a tarifelor cu 2-3 ori nu va afecta cetățenii obișnuiți sau consumul casnic. Impactul asupra prețurilor de consum și economiei generale rămâne, însă, de urmărit în perioada următoare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

27 Ian. 2026, 17:14
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
27 Ian. 2026, 17:14 // Actual //  Ursu Victor

Premierul Alexandru Munteanu a declarat că decizia Franța de a interzice anumite produse alimentare care conțin reziduuri de pesticide neaprobate în Uniunea Europeană nu este de natură să afecteze direct Republica Moldova.

Întrebat despre impactul măsurii, șeful Guvernului a precizat că subiectul a fost discutat inclusiv la nivel guvernamental, în cadrul întrevederilor de la Davos. Potrivit acestuia, autoritățile franceze au transmis că restricțiile vizează toate statele terțe, nu doar Republica Moldova, și reprezintă un răspuns la depistarea unor ingrediente toxice în anumite produse agroalimentare importate.

„Cunoscând produsele noastre, de calitate bună, nu credem că vom fi afectați de aceste măsuri. Continuăm dialogul cu partenerii francezi, dar este și un mesaj către producătorii autohtoni să fie foarte atenți”, a spus premierul. Alexandru Munteanu a subliniat că marii producători sunt, de regulă, prudenți, însă a recomandat verificări suplimentare, inclusiv cu sprijinul Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor, pentru a exista certitudinea că produsele nu conțin nici măcar doze admise de pesticide.

Începând cu 8 februarie 2026, Franța va suspenda importul și comercializarea unor produse alimentare provenite din afara Uniunii Europene dacă sunt detectate reziduuri de substanțe active neaprobate în UE. Măsura se aplică atât produselor proaspete, cât și celor procesate și vizează, printre altele, mere, pere, caise, cireșe, piersici, prune, struguri de masă și pentru vin, legume, cereale, miere și alte produse apicole.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM