Arta protocolului în viaţă: Care este postura corectă şi poziţiile recomandate la întâlniri oficiale

23 Iun. 2025, 14:46
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
23 Iun. 2025, 14:46 // Actual //  bani.md

RLIVE TV dă start unei noi rubrici informative numită „Arta protocolului în viaţă”, realizată de Ariana Trofim, consultant certificat internațional în etichetă și protocol, care ne explică totul despre protocol şi etichetă în business, dar şi viaţa de zi cu zi. Prima rubrică este dedicată posturii corecte şi a limbajului nonverbal.

 

Postura

Primul lucru pe care îl observă ceilalți este postura. O postură dreaptă transmite încredere și control. Spatele ușor tras înapoi, umerii relaxați, bărbia paralelă cu solul. Uneori, participi la o conferinţă video sau la o întâlnire, și poate nici nu ai ocazia să vorbesti, dar cu siguranță îţi va aduce plus valoare anume postura, gesturile, cum ținem picioarele, mâinile, cum stăm aşezaţi pe scaun. Apropo, când suntem asezati, permanent să lăsăm 1⁄3 din speteaza scaunului liberă. Vom ocupa 2⁄3 din scaun la aşezare.

„Evită pozițiile închise: brațele încrucișate pot sugera respingere, nervozitate sau neîncredere.”

Contactul vizual

Contactul vizual este esențial. Fără el, pari nesigur sau neimplicat. Dar privirea prea intensă poate  deveni copleșitoare. Ideal ar fi să priveşti în ochii interlocutorului 30-60% din timp, cu pauze naturale. Să ştiţi că Japonia, este unica tară care nu foloseşte privitul în ochi în timpul unui salut.

Gesturile mâinilor

Mâinile vorbesc și ele. În protocol, gesturile trebuie să fie deschise, calme și bine controlate. Nu agităm mâinile, nu indicăm cu degetul, nu ne jucăm cu obiecte. Folosim palma plină și deschisă. Cel mai elegant gest: palmele orientate în sus, în direcţia pieptului – denotă sinceritate și deschidere. O poziţie pe care nu o recomand în timpul activităţilor este încrucişarea mâinilor, în orice parte, fie jos, la mijloc spre piept sau triunghiul lui merkel.

Expresia feței

„Zâmbetul potrivit poate relaxa orice interacțiune. Dar ai grijă – zâmbetul forțat e ușor de detectat. Şi apropo, când purtăm o convorbire telefonică şi zâmbim, să ştiţi că zâmbetul se aude, iar discuţia este percepută mult mai pozitiv. Aşadar, menține o expresie facială neutră, prietenoasă și atentă – potrivită pentru întâlniri oficiale.

„În protocol, nu doar ce spui contează, ci mai ales cum o spui – cu tot corpul tău. Alege conștient limbajul nonverbal, pentru că primul mesaj e mereu… tăcut.

22 Iun. 2026, 13:11
 // Categoria: Slider // Autor:  MD Bani
22 Iun. 2026, 13:11 // Slider //  MD Bani

Ministerul Finanțelor a lansat consultările publice asupra proiectului politicii fiscale pentru anul 2027. Pe lângă majorarea accizelor la alcool, tutun și produse petroliere, autoritățile propun introducerea accizelor pentru o serie nouă de produse, cum ar fi țigările electronice fără nicotină, băuturi care conțin zahăr și articole pirotehnice, transmite IPN.

Proiectul politicii fiscale prevede introducerea accizelor pentru lichidele utilizate în țigările electronice care nu conțin nicotină. În opinia autorilor, măsura va crea condiții fiscale uniforme pentru produsele similare și va limita posibilitățile de evitare a taxelor prin utilizarea lichidelor fără nicotină în locul celor cu nicotină. Prin accizarea acestor produse, autoritățile își propun protejarea sănătății publice și reducerea atractivității acestora în rândul tinerilor.

Pentru țigările electronice cu nicotină, produsele din tutun încălzit și țigaretele tradiționale, este propusă o majorare a accizei cu 10%. Astfel, în 2027, acciza pentru 1.000 de țigări va ajunge la aproximativ 87 de euro. Pentru produsele din tutun încălzit, aceasta va constitui 79 de euro la 1.000 de unități, iar în cazul majorării cu 10%, acciza aplicată lichidelor pentru țigările electronice va atinge 194 de euro per litru.

Comparativ cu alte state din Europa, acciza aplicată țigărilor în Republica Moldova rămâne semnificativ mai redusă. De exemplu, în România, acciza este de 139 euro pentru 1.000 de țigări, în Polonia – 157 euro, în Italia – 163 euro, în Cehia – 183 euro, iar în Estonia este de 192 euro. Menținerea unui nivel scăzut al accizelor amplifică diferența de preț dintre produsele din tutun comercializate în Moldova și cele din UE, ceea ce poate crea stimulente pentru contrabanda cu țigarete către piețele europene.

Pe de altă parte, acciza aplicată produselor din tutun încălzit a depășit nivelul din majoritatea statelor UE. În 2025, aceasta era de 62 euro pentru 1.000 de bucăți în România, 68 euro în Ucraina, 64 euro în Italia, 51 euro în Polonia, 42 euro în Cehia și 31 euro în Estonia, în timp ce în Republica Moldova nivelul ajunge la 71 euro pentru 1.000 de bucăți.

Proiectul de lege mai prevede extinderea listei produselor supuse accizării, prin includerea băuturilor cu conținut de zahăr și a articolelor pirotehnice de divertisment și scenă. În cazul băuturilor îndulcite, măsura urmărește reducerea consumului excesiv de zahăr, asociat cu riscuri majore pentru sănătate, precum obezitatea, diabetul și bolile cardiovasculare. Pentru articolele pirotehnice, accizarea este justificată prin riscurile de siguranță, impactul asupra mediului, poluarea fonică și efectele negative asupra sănătății oamenilor și animalelor.

Proiectul politicii fiscale se află la etapa consultărilor publice, urmând să fie aprobat de Guvern și ulterior supus votului în Parlament.