Serviciul Vamal: piața blănurilor și a metalelor prețioase se stinge

11 Sept. 2025, 09:52
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
11 Sept. 2025, 09:52 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Importurile de articole din blană au dispărut complet din statistici. În semestrul I 2024 au fost introduse în țară cinci articole, cu o valoare totală de 8.690 lei, însă în primele șase luni din 2025 nu s-a mai înregistrat nicio astfel de tranzacție, potrivit datelor Serviciul Vamal oferite redacției BANI.MD.

Importurile de metale prețioase, inclusiv metale placate sau dublate la fel sunt în scădere. În 2025 au fost declarate 120 kg (410 unități), în valoare de 737.787 lei, față de 140 kg (544 unități) și 1,34 milioane lei în 2024. Ponderea importurilor a scăzut cu 45%.

În ceea ce privește obiectele de artă, colecție și antichități, evoluția este contrastantă. Dacă în ianuarie–iunie 2024 au fost importate 79 de piese, în valoare de 210.633 lei, în aceeași perioadă din 2025 au fost declarate 200 de unități cu o valoare totală de doar 10.000 lei. Deși numeric importurile au crescut de peste două ori, valoarea lor a scăzut, la numai 5% din nivelul anului precedent.

Interesul pentru bunuri de lux precum blănurile și metalele prețioase s-a diminuat vizibil în primele șase luni ale anului 2025, în timp ce la obiectele de artă și antichități s-a remarcat o creștere a volumului, dar cu un nivel mult mai redus al valorii declarate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

27 Oct. 2025, 09:42
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
27 Oct. 2025, 09:42 // Actual //  Ursu Victor

Ofițerii Direcției generale antifraudă sub conducerea PCCOCS, cu suportul luptătorilor BPDS „Fulger”, au efectuat o amplă operațiune de documentare a unei scheme de evaziune fiscală și spălare de bani, care ar fi cauzat prejudicii de peste 6 milioane de lei bugetului public național.

Potrivit informațiilor preliminare, au fost desfășurate 12 percheziții la contribuabili care oferă servicii de perfectare a documentelor necesare pentru obținerea cetățeniei Republicii Moldova și României. Ancheta relevă că, după obținerea cetățeniei moldovene, clienților li se pregăteau dosarele pentru depunere la Autoritatea Națională pentru Cetățenie din România, în vederea dobândirii cetățeniei române.

Conform probelor, plățile pentru aceste servicii erau încasate în lei, valută străină și chiar în monedă electronică, fără a fi reflectate în contabilitate și fără achitarea impozitelor aferente.

Pe dosar este vizată însăși compania ca persoană juridică, dar și două persoane din conducerea acesteia. În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat telefoane mobile, calculatoare, documente contabile, softuri, înscrisuri de ciornă, sume de bani în lei și valută străină, procuri și acte suspecte de falsificare, destinate în special cetățenilor Federației Ruse.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII