În luna august 2025 volumul creditelor noi acordate de bănci a constituit 6,48 miliarde lei, în scădere cu 7,6% față de iulie, potrivit datelor Băncii Naționale a Moldovei.
Potrivit datelor, 73,3% din totalul împrumuturilor (4,75 miliarde lei) au fost în moneda națională, în descreștere cu 10,9% față de luna precedentă. Cele mai solicitate au fost creditele cu termene între 2 și 5 ani, care au reprezentat peste jumătate (56,2%) din total.
Persoanele fizice au contractat credite în valoare de 2,47 miliarde lei, în scădere cu 5,2%. Din acestea, 60,7% au fost credite de consum, în mare parte (1,3 miliarde lei) acordate în lei pe termen de 2–5 ani.
Creditele imobiliare au deținut 39,2% din total, fiind accesate preponderent în lei.
Rata medie la creditele de consum în lei a urcat la 11,09% (+0,14 p.p.), în timp ce rata medie la cele imobiliare a scăzut la 8,16% (-0,09 p.p.).
Companiile au luat credite în sumă de 3,95 miliarde lei, în scădere cu 9%. Peste 91% din acestea au fost contractate de către societăți comerciale nefinanciare.
Rata medie la creditele în lei pentru persoane juridice a fost de 8,71% (în ușoară scădere), iar la cele în valută – 5,34% (în creștere cu 0,21 p.p.). Rata medie la creditele noi în lei (toate tipurile) a fost de 9,38% (+0,03 p.p.), rata medie la creditele noi în valută – 5,34% (+0,21 p.p.).