Primăria Chișinău ar putea introduce o linie bugetară specială pentru cinematografie, după filmul „Puterea Dragostei”

10 Oct. 2025, 14:52
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  bani.md
10 Oct. 2025, 14:52 // Oameni şi Idei //  bani.md

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, care a renunțat la mandatul de deputat, a participat joi seara, 9 octombrie curent, la premiera filmului moldovenesc „Puterea Dragostei”, regizat de Ivan Naniev. Edilul a fost însoțit de soția sa, Tatiana Ceban, cei doi fiind prezenți printre invitații speciali ai evenimentului care a avut loc la Cineplex Chișinău, scrie Realitatea.md.

Înainte de proiecție, colegul de la RLIVE TV Traian Stoianov a prins câteva declarații. Primarul a vorbit despre importanța susținerii cinematografiei naționale și despre potențialul imens al artiștilor din Republica Moldova.

„Trebuie să spun că mă bucur. Nu că sunt uimit. Aș vrea să fiu uimit ca orice producție să fie pentru publicul lor, cât mai des, prezentată, creată și să putem savura, pentru că avem foarte mult talent — atât la capitolul regie, cât și la capitolul actorie, tot ce ține de cinematografie”, a declarat Ion Ceban.

Edilul a subliniat că una dintre marile probleme ale domeniului cultural este lipsa finanțării constante.

„Păcat că puțin se investește în acest domeniu. Sperăm că atât mediul privat, cât și cel public își pot coagula eforturile”, a spus primarul, adăugând că Primăria Chișinău „a fost și va rămâne un partener” pentru astfel de inițiative artistice.

În același context, Ion Ceban a anunțat că în proiectul de buget al municipalității este prevăzută o linie specială de sprijin pentru producțiile culturale locale: „Eu sper foarte mult ca să fie aprobat și bugetul, pentru că am avut și o linie bugetară pentru a susține astfel de proiecte. Sper sincer să fie o linie bugetară substanțială, ca să putem susține aceste proiecte și să se întâmple”.

Întrebat de Traian Stoianov dacă cinefilii și creatorii de film pot conta în continuare pe sprijinul administrației municipale, Ceban a afirmat că Primăria a fost mereu alături de artiști. „Primăria susține orice inițiativă și a susținut întotdeauna. Din prima zi a primului mandat nu am făcut diferență între artiști, între oameni de creație, și chiar ne dorim foarte mult ca acest lucru să fie în dezvoltare continuă în Republica Moldova”, a subliniat acesta.

„Puterea Dragostei” este realizată de Shepherd Company, Butnaru FILMS și Realitatea Film, în parteneriat cu instituții și branduri de renume, între care Primăria Municipiului Chișinău, Poliția Republicii Moldova, Porsche Center Moldova, Castel Mimi Wine Resort și Radisson Blu Leogrand Hotel Chișinău.

Scenariul îl are în prim-plan pe Artur Niciveev, un fost om de afaceri care își dorește să își protejeze familia și să lase trecutul în urmă. Destinul îi este însă tulburat atunci când intră în posesia unor dovezi compromițătoare despre politicieni influenți și devine ținta unui complot. Situația se complică și mai mult atunci când fiul său anunță logodna cu misterioasa Carolina, declanșând un șir de conflicte de familie și confruntări periculoase.

Biletele pot fi achiziționate online de pe site-ul oficial Realitatea Film.

Realitatea Live

05 Dec. 2025, 16:31
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
05 Dec. 2025, 16:31 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Antalya, capitala turismului turcesc, a înregistrat două noi recorduri istorice atât în primele 11 luni ale anului, cât și în luna noiembrie, iar printre vizitatorii fideli ai destinației se numără și moldovenii — peste 182 de mii în 2025, chiar dacă numărul lor a scăzut ușor cu 1%, scrie presa din Turcia.

Destinația a fost vizitată, între ianuarie și noiembrie, de 16,8 milioane de turiști, depășind cu 1,1% nivelul anului 2024, considerat până acum cel mai bun din istorie. Doar în noiembrie au fost înregistrați 486.000 de vizitatori din 152 de țări, cu 2,4% mai mulți decât în aceeași lună anul precedent.

Principala explicație pentru creșterea record o reprezintă turiștii ruși, care se confruntă cu dificultăți majore de a călători în Europa din cauza sancțiunilor impuse după invazia în Ucraina. Astfel, Antalya a devenit principala lor alternativă: aproape patru milioane de ruși au vizitat stațiunea în 11 luni, un turist din patru fiind rus.

Germania rămâne a doua piață ca mărime, cu peste 3,47 milioane de vizitatori, urmată de Regatul Unit și Polonia, care au depășit fiecare pragul de un milion de sosiri. Diaspora turcă se află pe locul cinci, cu peste un milion de turiști.

Moldova intră, de asemenea, în topul celor 20 de țări care alimentează Antalya, cu aproximativ 182 000 de vizitatori în 2025. Alte state importante în structura turistică a regiunii sunt Ucraina, România, Kazahstan, Cehia, Lituania, Slovacia, Danemarca, Olanda, Austria, Belarus, Franța, Elveția, Suedia, Ungaria, Norvegia, Letonia, Estonia și Serbia — unele în creștere semnificativă, precum Lituania (+100%), altele în recul moderat, precum România (-3%) sau Norvegia (-6%).

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII