Exces de energie în Moldova! Regenerabilele pot prăbuși prețurile vara

23 Ian. 2026, 10:17
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
23 Ian. 2026, 10:17 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Republica Moldova se apropie de pragul de 1.000 MW capacitate instalată din surse regenerabile, iar în lunile de vară pot apărea excedente de energie și, implicit, prețuri negative pentru electricitatea verde. Mesajul a fost transmis de ministrul Energiei, Dorin Junghietu, în cadrul unei întrevederi cu membrii Asociația Businessului European (EBA Moldova), unde au fost prezentate prioritățile sectorului energetic pentru anul 2026.

Discuțiile au vizat liberalizarea piețelor energetice, securitatea energetică, modernizarea infrastructurii și alinierea continuă la politicile Uniunii Europene. Ministrul a subliniat că liberalizarea piețelor rămâne o direcție-cheie în 2026. În prezent, există 14 deținători de licențe pentru furnizarea gazelor naturale, care vor putea deservi marii consumatori obligați să iasă pe piața liberă de la 1 aprilie. Cele 189 de întreprinderi cu un consum anual de peste 100 mii m³ vor putea semna contracte negociate sau achiziționa gaze prin platforma bursieră BRM East Energy.

Un accent aparte a fost pus pe modernizarea infrastructurii energetice, atât pe partea de generare, cât și pe echilibrare și integrare a regenerabilelor. Potrivit ministrului, apropierea de pragul de 1.000 MW regenerabili aduce beneficii, dar și provocări operaționale: în perioadele cu producție ridicată (în special vara) pot apărea surplusuri și prețuri negative. În acest context, dezvoltarea sistemelor de stocare a energiei (BESS) este esențială, iar Ministerul salută apariția primelor proiecte în domeniu.

Dorin Junghietu a menționat și licitația în desfășurare pentru instalarea de parcuri eoliene de 170 MW, care include obligația de a instala 44 MWh capacitate de stocare. Pe 29 ianuarie este programată o conferință a investitorilor, menită să ofere informațiile necesare unor decizii investiționale informate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

07 Aug. 2026, 17:15
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
07 Aug. 2026, 17:15 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Băncii Naționale a Moldovei au coborât la 5,198 miliarde de euro la sfârșitul lunii iulie 2026, în scădere cu 18,35 milioane de euro față de nivelul înregistrat la 30 iunie, arată datele BNM.

La sfârșitul lunii iunie, rezervele valutare ale băncii centrale însumau 5,216 miliarde de euro. Diminuarea lunară reprezintă aproximativ 0,35%.

Cea mai mare presiune asupra rezervelor a venit din plățile aferente serviciului datoriei publice externe, care au totalizat 24,35 milioane de euro.

Deprecierea valutelor care intră în componența rezervelor le-au au redus cu 12,9 milioane de euro.

Totodată, plățile efectuate de Ministerul Finanțelor au însumat 1,85 milioane de euro, iar ieșirile nete din conturile Oficiului de Gestionare a Programelor de Asistență Externă – 40.000 de euro.

Scăderea a fost temperată de veniturile obținute din gestionarea rezervelor valutare, care au ajuns la 12,94 milioane de euro. Intrările nete aferente rezervelor obligatorii în valută ale băncilor licențiate au adăugat 3,06 milioane de euro.

Încasările în favoarea Ministerului Finanțelor au constituit 1,71 milioane de euro, iar operațiunile de swap valutar pe piața internă au avut un rezultat pozitiv de 80.000 de euro. Categoria „alte intrări nete” a contribuit cu 5,92 milioane de euro.

În pofida reducerii din iulie, rezervele oficiale rămân cu 93,47 milioane de euro peste nivelul înregistrat la sfârșitul anului 2025.

Activele externe nete au constituit 5,173 miliarde de euro la 31 iulie, diminuându-se cu 18,34 milioane de euro într-o singură lună. Comparativ cu sfârșitul anului trecut, acestea sunt mai mari cu 98,44 milioane de euro.