Piața imobiliară scârțâie! Guvernarea pregătește intervenția după prăbușirea vânzărilor

17 Feb. 2026, 10:17
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Feb. 2026, 10:17 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Statul va interveni cu soluții pentru a debloca piața imobiliară din Republica Moldova, după ce, în ultimul an, numărul imobilelor vândute a scăzut semnificativ față de anii precedenți. Declarația a fost făcută de președintele Comisiei parlamentare economie, buget și finanțe, Radu Marian.

Potrivit deputatului, autoritățile pregătesc un set de măsuri care vizează creșterea ofertei de apartamente și stimularea investițiilor în sectorul imobiliar.

„E nevoie de mai multă ofertă. Evident, este o piață liberă, dar ceea ce putem face ca stat este să încurajăm investițiile. În special în jurul Chișinăului, în raioanele alăturate. Aici, în capitală, se concentrează 80% din numărul total de tranzacții din toată țara. Noi, guvernarea, nu vrem să ne implicăm și să plafonăm sau să reglementăm prețurile. Soluția este să existe mai multe apartamente disponibile spre vânzare și mai multă transparență pe piață”, a declarat Radu Marian în cadrul emisiunii „Spațiul Public” de la Radio Moldova.

Oficialul a subliniat că plafonarea prețurilor nu este considerată o soluție eficientă pentru depășirea blocajelor din piață, accentul urmând să fie pus pe extinderea ofertei și pe mecanisme de transparență.

În acest sens, autoritățile analizează deja o listă de terenuri, în special în raioanele din jurul municipiului Chișinău, care ar putea fi valorificate pentru dezvoltări rezidențiale.

„Există o listă de terenuri care pot fi scoase la valorificare. Pot fi parteneriate publice-private. Adică, noi oferim un teren la un cost mai mic, în schimbul oferirii unor apartamente la categoriile sociale vulnerabile. Suntem în discuții cu dezvoltatorii. Va fi un proces gradual”, a mai spus Marian.

Inițiativa vine pe fondul încetinirii pieței imobiliare și al creșterii preocupărilor privind accesibilitatea locuințelor, în special în zona Chișinăului, unde se concentrează majoritatea tranzacțiilor din țară.

Prețul metrului pătrat a ajuns în Chișinău la 2000 de euro or, acest lucru a dus la prăbușirea vânzărilor care doar în trimestrul patru al anului 2025 s-au comprimat cu 80%, la 1000  de tranzacții.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

21 Iul. 2026, 16:42
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
21 Iul. 2026, 16:42 // Actual //  Grîu Tatiana

Administrația Națională a Drumurilor (AND) a lansat licitația pentru construcția a 5,2 kilometri de trotuare pietonale în șapte localități din raioanele Briceni, Drochia, Ocnița, Șoldănești, Ialoveni, Nisporeni și UTA Găgăuzia. Valoarea estimată a contractelor este de 9 565 998 de lei, fără TVA, ceea ce înseamnă că, raportat la lungimea totală a sectoarelor incluse în proiect, investiția ajunge la aproximativ 1 840 de lei pentru fiecare metru liniar de trotuar.

Lucrările sunt împărțite în două loturi. Primul, în valoare de 6,16 milioane de lei, include trotuare în orașele Briceni, Drochia și Otaci, precum și în satul Răspopeni din raionul Șoldănești. Cel de-al doilea lot, estimat la 3,41 milioane de lei, vizează localitățile Suruceni din raionul Ialoveni, Vulcănești din raionul Nisporeni și municipiul Ceadîr-Lunga.

Cele mai ample lucrări sunt prevăzute în Otaci, unde va fi amenajat un trotuar de aproximativ 1,5 kilometri, și în Drochia, unde va fi construit un sector de circa 1,37 kilometri. Alte trotuare vor fi construite în Briceni, Răspopeni, Suruceni, Vulcănești și Ceadîr-Lunga, cu lungimi cuprinse între câteva sute de metri și aproape 700 de metri.

Potrivit caietelor de sarcini, proiectele nu presupun doar pavarea trotuarelor. Constructorii vor demola porțiunile deteriorate de asfalt și bordurile existente, vor efectua săpături și vor transporta materialele rezultate, după care vor executa fundația din piatră spartă și vor monta borduri noi din beton. Trotuarele vor fi pavate cu dale din beton de 6 centimetri grosime, iar în apropierea acestora vor fi amenajate accese către instituțiile de interes public și vor fi consolidate zonele verzi.

Documentația mai prevede lucrări suplimentare în anumite localități. La Răspopeni va fi amenajată o alveolă pentru stația de transport public, cu platformă asfaltată și lucrări de consolidare a terenului, iar la Ceadîr-Lunga vor fi executate și șanțuri pentru evacuarea apelor pluviale, pe lângă reconstrucția trotuarului.

Operatorii economici interesați pot depune ofertele până la 11 august 2026, ora 10:00, urmând ca după desemnarea câștigătorilor să înceapă lucrările pe sectoarele incluse în proiect.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!