Investițiile în Moldova, considerate riscante: țara, între Madagascar și Nigeria în clasamentul global

27 Mart. 2026, 10:41
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
27 Mart. 2026, 10:41 // Actual //  Grîu Tatiana

Republica Moldova ocupă locul 50 din 177 de state în clasamentul global al celor mai riscante piețe de capital din lume, cu o primă de risc de 12,6%, potrivit unei analize bazate pe estimările profesorului Aswath Damodaran, publicată de către platforma Visual Capitalist.

Nivelul ridicat arată că investitorii cer randamente mult mai mari pentru a-și asuma riscurile asociate economiei moldovenești. Țara este plasată în aceeași categorie cu state precum Nigeria, Uganda, Tajikistan sau Madagascar.

În regiune, diferențele sunt semnificative: România are o primă de risc de 7,1%, Polonia – 5,3%, iar Ungaria – 6,7%, toate fiind considerate mai atractive pentru investiții.

La polul opus, cele mai riscante piețe din lume rămân Belarus, Liban, Sudan și Venezuela, fiecare cu o primă de risc extremă de 30,9%, pe fondul conflictelor, sancțiunilor și instabilității economice.

În contrast puternic, cele mai sigure piețe pentru investiții sunt dominate de economii dezvoltate precum Germania, Elveția, Canada, Singapore sau Suedia, toate cu o primă de risc de doar 4,2%. Aproape de acest nivel se află și Statele Unite ale Americii, cu 4,5%.

Potrivit datelor, doar 19 țări din lume au o primă de risc sub 5%, ceea ce le face cele mai stabile și previzibile pentru investitori.

Analiza evidențiază un decalaj major între economiile dezvoltate și cele emergente. În timp ce statele sigure oferă stabilitate și costuri reduse ale riscului, piețe precum Moldova rămân mai vulnerabile la șocuri economice și geopolitice, ceea ce le face mai puțin atractive pentru capitalul internațional.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

20 Iun. 2026, 11:14
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
20 Iun. 2026, 11:14 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Indicatorii monetari ai Republicii Moldova au continuat să avanseze în luna mai 2026, pe fondul creșterii depozitelor bancare și al extinderii creditării economiei, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei (BNM).

Astfel, baza monetară a ajuns la 84,17 miliarde de lei, în creștere cu 0,5% față de luna aprilie. Comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, avansul a fost de 7,2%, ceea ce înseamnă o majorare de peste 5,6 miliarde de lei.

Masa monetară în sens larg (M3), principalul indicator al lichidității din economie, a atins 198,2 miliarde de lei, înregistrând o creștere lunară de 1,4% și una anuală de 13,5%. Față de mai 2025, în economie circulă cu peste 23,5 miliarde de lei mai mulți bani.

Soldul depozitelor bancare a urcat la 145,67 miliarde de lei, cu 1,6% peste nivelul din aprilie și cu 13,2% mai mult comparativ cu anul precedent. Creșterea a fost susținută atât de depozitele în moneda națională, care au ajuns la 97,9 miliarde de lei, cât și de cele în valută, care au totalizat 47,8 miliarde de lei.

Datele BNM arată că depozitele la vedere în lei moldovenești reprezintă cea mai mare componentă a masei monetare, cu o pondere de 29,2%, urmate de banii aflați în circulație, care dețin 26,5% din total.

În același timp, soldul cererilor față de economie – indicator ce reflectă finanțarea acordată sectorului privat și altor participanți din economie – a crescut la 114,1 miliarde de lei, cu 1,9% față de luna precedentă și cu 24% comparativ cu mai 2025.

Creditele și alte cereri în moneda națională au însumat 87,27 miliarde de lei, în timp ce finanțările în valută au ajuns la echivalentul a 26,83 miliarde de lei. Exprimate în euro, cererile față de economie în valută au totalizat 1,334 miliarde euro, în creștere cu 2,2% față de aprilie.

Potrivit BNM, cele mai mari volume de credite sunt concentrate în sectorul companiilor private nefinanciare, care au contractat finanțări de aproape 56 miliarde de lei, echivalentul a aproape jumătate din totalul cererilor față de economie.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!