Compania aerospațială SpaceX, fondată de Elon Musk, a anunțat că a depus documentele pentru listarea la bursă, într-o ofertă publică inițială care ar putea deveni una dintre cele mai mari din istorie.
Potrivit documentelor financiare prezentate de companie, SpaceX a înregistrat anul trecut pierderi operaționale de 2,6 miliarde de dolari, în timp ce veniturile au ajuns la 18,7 miliarde de dolari. Compania a continuat să raporteze pierderi și în primele luni ale acestui an.
Chiar și în aceste condiții, analiștii estimează că listarea ar putea depăși recordurile stabilite de gigantul petrolier Saudi Aramco. Potrivit estimărilor citate de Associated Press, oferta publică ar putea ajunge la aproximativ 75 de miliarde de dolari.
Fondurile atrase ar urma să fie folosite pentru dezvoltarea programelor spațiale ale companiei, inclusiv misiunile lunare și viitoarele planuri de explorare a planetei Marte.
Listarea ar putea avea implicații majore și pentru Elon Musk. Analiștii spun că, în cazul unei evaluări record a companiei, acesta ar putea deveni primul trilionar din istorie.
Documentele mai arată că Elon Musk va păstra controlul asupra companiei, deținând peste 85% din drepturile de vot.
În paralel, SpaceX continuă pregătirile pentru un nou test al rachetei Starship, considerată esențială pentru planurile companiei privind misiunile spre Lună și Marte.