Bulgaria trece la moneda euro din 1 ianuarie 2024. Instituțiile și magazinele vor fi obligate să accepte plăți în euro

08 Iul. 2021, 10:01
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
08 Iul. 2021, 10:01 // Actual //  MD Bani

Guvernul bulgar a confirmat planurile țării de a adopta euro ca monedă oficială din 1 ianuarie 2024, fără o perioadă de tranziție. Astfel, toate instituțiile și magazinele din țară vor fi obligate să accepte plăți în euro încă din primul moment al adoptării sale, scrie Euractiv.com.

Bulgaria, una dintre cele mai sărace state membre ale Uniunii Europene, a fost admisă în mecanismul ERM-2, o etapă obligatorie pentru aderarea la euro, în iulie anul trecut.

Conversia valutară va fi făcută aplicând cursul valutar de la acel moment EURO-Leva bulgărească, iar pentru o perioadă de o lună de la implementarea trecerii la moneda unică europeană vor putea fi folosite ambele valute, conform proiectului național redactat de către autoritățile bulgare.

 

02 Mai 2026, 10:34
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Mai 2026, 10:34 // Actual //  bani.md

Societatea civilă cere implicare reală pentru viitorul european al Republicii Moldova. Mesajul a fost transmis de directoarea executivă a Fundației Soros Moldova, Daniela Vidaicu, în cadrul evenimentului Reinvent Moldova 2.0, organizat de Grupul Media Realitatea.

Aceasta a vorbit despre legătura personală cu țara și despre responsabilitatea comună pentru direcția ei. „Eu sunt Moldova și Moldova este parte din ceea ce sunt eu”, a spus Vidaicu, subliniind că fiecare generație contribuie la construirea statului.

Daniela Vidaicu a trecut în revistă momente-cheie din istoria recentă, de la renașterea națională și protestele din 7 aprilie 2009 până la parcursul european,  și a evidențiat lecțiile învățate. „Am înțeles că nu este suficient să fim implicați individual. Avem nevoie de implicare colectivă, de solidaritate, de un efort comun”, a declarat aceasta.

Potrivit ei, democrația nu este doar o alegere formală, ci un angajament zilnic. „Democrația nu există fără participare”, a punctat Vidaicu, menționând că dezvoltarea țării depinde de acțiunile concrete ale fiecărui cetățean, de la respectarea regulilor până la implicarea civică.

Referindu-se la parcursul european, directoarea Fundației Soros Moldova a subliniat că integrarea nu se face doar la nivel politic sau instituțional. „Integrarea europeană nu va fi făcută de altcineva în locul nostru (…), ci de noi aici, acasă”, a afirmat ea.

„Urmează să ne asumăm împreună responsabilitatea unui viitor comun (…) și să ne apucăm serios de treabă pentru a avansa pe drumul integrării europene” .

Discursul s-a încheiat cu un îndemn adresat societății de a continua eforturile pentru dezvoltarea țării și apropierea de valorile europene: „Pentru că noi suntem Moldova și viitorul ei depinde de fiecare dintre noi.