Țara care interzice cremele cu protecție solară pe plajă. Ce amendă riscă turiștii ce nu respectă regula

09 Aug. 2021, 17:06
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
09 Aug. 2021, 17:06 // Actual //  MD Bani

Cremele cu protecție solară, folosite de turiști pe plajă, au fost interzise în Thailanda, deoarece reprezintă un pericol pentru viața subacvatică. Guvernul thailandez se opune folosirii acestor loțiuni, deoarece conțin substanțe suficient de periculoase încât să amenințe viețuitoarele din apă.

Decizia a venit în urma unor studii efectuate de coasta de sud-est a țării, care au arătat că o mulțime de corali au ost afectați de cremele folosite de turișii care au înotat, notează The Independent.

Loțiunile interzise sunt cele care conțin substanțe chimice precum: oxibenzonă, octinoxat, 4-metilbenziliden camfor sau butilparaben.

Substanțele chimice „deteriorează recifele de corali, distrug larvele, le obstrucționează sistemul reproductiv și provoacă decolorarea recifelor de corali”, este menționat în anunțul Departamentului Parcului Național, Conservării Faunei Sălbatice și a Plantelor din Thailanda.

Oricine va folosi astfel de creme poate fi amendat cu până la 2.000 de lire sterline. Cu toate acestea, este încă neclar cum va fi implementată măsura.

Restricții similare mai sunt și în mica naţiune insulară Palau, din Micronezia, sau în statul american Hawaii.

Nu în ultimul rând, în 2018, autorităţile au decis închiderea pentru o perioadă nedeterminată a Maya Bay, golful devenit celebru datorită filmului „The Beach”, cu Leonardo DiCaprio, după ce au fost semnalate daune profunde provocate recifurilor de corali.

Realitatea Live

23 Dec. 2025, 12:20
 // Categoria: Uncategorized // Autor:  Ursu Victor
23 Dec. 2025, 12:20 // Uncategorized //  Ursu Victor

Republica Moldova riscă să ajungă din nou să cumpere energie electrică de la centrala MoldGRES, însă la un preț de aproape două ori mai mare decât anterior, din cauza unor lacune din legislație. Avertismentul a fost lansat de Sergiu Tofilat, expert în energetică.

Potrivit lui Tofilat, situația este similară celei din anul 2022, când MoldGRES a câștigat o licitație pentru furnizarea energiei electrice la un preț de 96,9 USD/MWh. Deși licitația a fost ulterior anulată, regulile de participare nu au fost modificate, ceea ce lasă deschisă posibilitatea repetării scenariului.

Expertul explică faptul că regulile actuale, stabilite de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică, permit participarea la licitații a oricărui producător care poate demonstra că nu are datorii pentru combustibilul utilizat. În cazul MoldGRES, problema apare din modul în care este verificată această condiție.

„MoldGRES cumpără gaz de la TiraspolTransgaz-Pridnestrovie, iar prețul gazului este stabilit de așa-numitul guvern de la Tiraspol. În aceste condiții, centrala poate obține fără dificultăți un document care confirmă lipsa datoriilor și, astfel, poate participa legal la licitațiile organizate în Republica Moldova”, susține Tofilat.

În același timp, pe piață sunt așteptate oferte de la furnizori din România, unde prețul energiei electrice ar fi în jur de 125 EUR/MWh. Oferta MoldGRES ar putea fi „puțin mai mică”, însă, avertizează expertul, în final Republica Moldova ar putea ajunge să plătească aproape dublu față de anul trecut, iar banii ar ajunge indirect să finanțeze regiunea separatistă transnistreană.

Sergiu Tofilat subliniază că problema poate fi prevenită dacă lacuna legislativă este eliminată. El propune ca la licitații să fie acceptate doar certificate privind lipsa datoriilor la gaz emise de furnizori înregistrați și licențiați în statele membre ale Tratatului Comunității Energetice Europene, nu documente emise de structuri din regiunea transnistreană.

„Este mai ușor să previi o problemă decât să o rezolvi după ce apare”, a conchis expertul.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII