(DOC) Nu au așteptat să fie dați afară! Președintele și un membru al Consiliului Concurenței au demisionat

11 Aug. 2021, 11:32
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
11 Aug. 2021, 11:32 // Actual //  MD Bani

Președintele Consiliului Concurenței, Marcel Răducan, și membra plenului, Ala Popescu, au demisionat din funcție, scrie Realitatea.md.

Cei doi au depus cerere de demisie în acest sens către președintele Parlamentului Igor Grosu.

Demisia lui Răducan intervine după mai bine de doi ani de la preluarea funcției, încă pe timpul guvernării democratice. Pe parcursul activității sale, Marcel Răducan a fost criticat, pentru lipsă de atitudine în raport cu atribuțiile directe pe care le are și a inacțiunii pe anumite subiecte ce țin de majorări de prețuri la carburanți, înțelegeri de cartel etc.

01 Mai 2026, 14:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Mai 2026, 14:49 // Actual //  Ursu Victor

Evenimentul Reinvent Moldova 2.0, organizat de Grupul Media Realitatea, a adunat oameni care au plecat acasă cu un mesaj comun: „Eu sunt Moldova”.

Invitații au avut numai cuvinte de laudă la adresa speakerilor – Charles Michel, fost președinte al Consiliului European, Daniela Vidaicu de la Fundația Soros Moldova, Eugen Osmochescu, ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Ana Revenco, directoarea StratCom Moldova, și expertul în comunicare Sergiu Toader.

„Astfel de evenimente ar trebui să fie organizate cel puțin o dată pe an”, a spus una dintre invitate.

La finalul serii, i-am întrebat pe participanți cu ce asociază Moldova. Răspunsurile au fost simple: dragoste, patrie, copac.