În Vatican doar cu green-pass. Există o singură excepție

20 Sept. 2021, 17:46
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
20 Sept. 2021, 17:46 // Actual //  MD Bani

Potrivit unei decizii a Comisiei pontificale a statului Vatican, începând cu 1 octombrie, doar deținătorilor de green-pass li se va permite intrarea în Vatican, scrie vaticannews.va.

„Începând cu 1 octombrie 2021 este permisă intrarea în Vatican exclusiv cu certificatul verde european sau cu un test COVID-19 negativ”, se arată în decizie.

De asemenea, potrivit informațiilor, persoanele care vor dori să intre în Vatican vor fi controlate de poliție.

„Aceste prevederi se aplică cetățenilor, rezidenților statului și persoanelor care lucrează pe teritoriul statului”.

Singura excepție se referă la sărbătorile liturgice „în intervalul de timp strict dedicat îndeplinirii ritului”.

Italia a devenit joi prima țară din Europa care a impus obligativitatea certificatului verde pentru toți angajații. Măsura va fi introdusă din 15 octombrie și va rămâne în vigoare până la sfârșitul anului.

23 Iun. 2026, 17:03
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
23 Iun. 2026, 17:03 // Actual //  Ursu Victor

În timp ce Statele Unite și Iranul poartă negocieri privind redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz și reluarea fluxurilor de petrol din Orientul Mijlociu, evoluția viitoare a pieței petroliere ar putea depinde de un actor care nu participă la discuții: China.

Potrivit unei analize CNN, a doua cea mai mare economie a lumii și unul dintre cei mai mari consumatori de petrol a reușit să atenueze impactul creșterii prețurilor prin reducerea importurilor, utilizarea rezervelor strategice și extinderea consumului de energie regenerabilă.

Deși războiul din regiune durează de peste trei luni, iar pierderile estimate de aprovizionare au depășit un miliard de barili de petrol, prețurile internaționale ale țițeiului au rămas relativ stabile. Mai mulți analiști susțin că principalul motiv este comportamentul Chinei pe piața energetică.

„China a jucat un rol decisiv în limitarea impactului asupra restului Asiei și, implicit, asupra economiei globale”, a declarat Daan Walter, director al centrului de analiză energetică Ember.

Potrivit experților, Beijingul și-a construit în ultimii ani stocuri semnificative de petrol și a devenit mult mai flexibil în gestionarea consumului energetic. Acest lucru îi permite să reducă rapid importurile atunci când prețurile cresc, diminuând astfel presiunea asupra pieței mondiale.

Analiștii de la Société Générale consideră că China acționează ca o „mână invizibilă” care restabilește echilibrul pe piața petrolului. Potrivit estimărilor lor, Beijingul poate reduce importurile cu aproximativ trei milioane de barili pe zi, influențând semnificativ raportul dintre cerere și ofertă la nivel global.

În ultimele luni, unele prognoze avertizau că prețul petrolului ar putea urca până la 200 de dolari pe baril din cauza conflictului din Orientul Mijlociu și a riscurilor privind blocarea Strâmtorii Ormuz, una dintre cele mai importante rute pentru transportul petrolului la nivel mondial. Totuși, aceste scenarii nu s-au materializat până acum.

Experții consideră că influența Chinei asupra piețelor energetice globale va continua să crească, iar deciziile Beijingului privind consumul, importurile și investițiile în energie verde vor deveni la fel de importante pentru prețul petrolului ca evoluțiile geopolitice din Orientul Mijlociu.