ULTIMĂ ORĂ! Andrei Spînu: Vă asigur că vom face tot posibilul pentru a nu permite sistarea furnizării gazelor

23 Nov. 2021, 16:37
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
23 Nov. 2021, 16:37 // Actual //  MD Bani

Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu a susținut astăzi, 23 noiembrie 2021, o conferință de presă după ce ieri, 22 noiembrie, conducerea Gazprom a anuțat că țara noastră ar putea rămâne fără gaz natural rusesc dacă nu achită în următoarele 48 de ore datoria de 74 de milioane de dolari pentru lunile octombrie – noiembrie, scrie Realitatea.md.

„Mă adresez pentru a clarifica un subiect care a generat întrebări pe parcursul zilei de astăzi.  Situația datoriilor  curente pentru octombrie și noiembrie ale Moldovagaz către Gazprom. Menționez că modul de plată a consumului curent nu a fost parte a negocierilor noului contract, ci fac parte din prevederile deja existente în trecut în contractele precedente. Actualul guvern tratează securitatea furnizării a gazelor în țara noastră cu toată responsabilitatea. Vă asigur că vom face tot posibilul pentru a nu  permite sistarea furnizării gazelor în ciuda unor speculații recente. Noi ne-am asumat un angajament serios pentru a pregăti țara noastră pentru orice criză energetică   și vom continua să lucrăm în această direcție. Pe parcursul acestei săptămâni vom scoate spre consultări publice modificări la legea gazului care vor permite pe viitor să fim mai pregătiți”, a declarat ministrul. 

Andrei Spînu a anunțat într-o postare pe o rețea de socializare că Guvernul poartă discuții cu reprezentanții Gazprom pentru a rezolva această problemă.

08 Aug. 2026, 15:27
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
08 Aug. 2026, 15:27 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Moldovenii care aleg Bulgaria drept destinație de vacanță sau tranzitează această țară în drum spre Grecia vor trebui să se obișnuiască cu o nouă schimbare. Bulgaria încheie perioada în care comercianții erau obligați să afișeze prețurile atât în leva, cât și în euro, iar de la 9 august prețurile oficiale vor fi indicate doar în moneda unică europeană.

Perioada de afișare dublă a prețurilor se încheie sâmbătă, 8 august. Măsura fusese introdusă temporar pentru a-i ajuta pe consumatori să se adapteze după trecerea Bulgariei la euro și pentru a limita eventualele scumpiri nejustificate.

Astfel, din data 9 august, magazinele, restaurantele și prestatorii de servicii vor fi obligați să indice prețurile și sumele de plată în euro. Comercianții vor putea păstra și echivalentul în leva, însă doar cu caracter informativ, potrivit presei bulgare.

Schimbarea este relevantă și pentru cetățenii Republicii Moldova, în condițiile în care Bulgaria este una dintre destinațiile turistice populare în sezonul estival, dar și principala țară de tranzit pentru moldovenii care călătoresc cu automobilul spre nordul Greciei, Halkidiki, Thassos sau către porturile de unde se poate ajunge pe insulele grecești.

Rata oficială de conversie rămâne fixă la 1 euro pentru 1,95583 leva. Astfel, un produs care anterior costa aproximativ 20 de leva va fi afișat la circa 10,23 euro, iar unul de 100 de leva – la aproximativ 51,13 euro.

Autoritățile bulgare precizează că dispariția obligației de afișare dublă nu înseamnă că toate meniurile, cataloagele sau broșurile trebuie înlocuite imediat. Materialele existente vor putea fi folosite în continuare, cu condiția ca suma în euro să fie prezentată clar drept prețul care trebuie achitat, iar cea în leva să aibă doar caracter informativ.

În același timp, controalele asupra comercianților vor continua. Autoritățile vor monitoriza eventualele conversii incorecte, practicile comerciale neloiale și majorările nejustificate ale prețurilor.

De la introducerea euro, autoritățile bulgare au aplicat circa 1.550 de amenzi și aproximativ 700 de alte sancțiuni în baza legislației privind trecerea la moneda unică, valoarea totală a acestora ridicându-se la aproximativ 1,8 milioane de euro.

Leva nu devine însă inutilizabilă pentru cei care mai dețin numerar în vechea monedă. Băncile comerciale din Bulgaria vor continua să schimbe leva în euro până la 31 decembrie 2026, iar Banca Națională a Bulgariei va efectua schimbul gratuit, fără limită de sumă și fără termen-limită.

Trecerea la afișarea exclusivă în euro va deveni vizibilă treptat în magazine și pe platformele online. METRO Bulgaria a anunțat că va elimina prețurile în leva din 9 august, iar Billa Bulgaria va face același lucru începând cu 10 august.