(FOTO) Cea mai rapidă ambulanță din lume – un adevărat LUX. Farurile sunt înfrumusețate cu 440 de diamante

31 Ian. 2022, 15:15
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
31 Ian. 2022, 15:15 // Au Bani //  MD Bani

Dacă ești în Dubai și ai probleme medicale, salvarea ar putea fi la o pedală de accelerație distanță. Aici a fost lansată cea mai rapidă ambulanță din lume, HyperSport Responder. Atinge 400 de kilometri pe oră, are 780 de cai-putere și ajunge la 100 de kilometri pe oră în doar 2,8 secunde.

Mașina este un model exclusivist – se numește Lykan HyperSport, iar în lume există doar șapte modele. Și pentru că vorbim de Dubai, luxul e la el acasă: ambulanța este realizată din fibră de carbon, farurile sunt înfrumusețate cu 440 de diamante și plafonul e placat cu aur. De asemenea, habitaclul mașinii este tapițat cu piele cusută cu aur.

Printre dotări se numără un display de ultimă generație, holograme 3D și navigare prin satelit.

Ambulanța HyperSport Responder a fost prezentată vineri la Expo 2020 Dubai. Fabricată în Emiratele Arabe Unite, supermașina este creația companiei W Motors, cu sediul în Dubai, și este evaluată la circa 3,5 milioane de dolari. Motorul este Porsche twin turbo.

Automobilul Lykan HyperSport și-a făcut prima apariție în filmul „Fast & Furious 7”.

 

Realitatea Live

17 Ian. 2026, 11:46
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
17 Ian. 2026, 11:46 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova ar putea ajunge, pentru prima dată în istoria sa, la un acord cu Fondul Monetar Internațional care să nu prevadă finanțare directă, ci să fie axat pe evaluarea reformelor și consolidarea credibilității statului. Declarațiile au fost făcute de ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, în cadrul emisiunii Exclusiv TV.

Potrivit ministrului, tradițional, relația Moldovei cu FMI a fost asociată cu reforme în schimbul finanțării, însă situația s-a schimbat. În prezent, țara se află într-o etapă în care finanțarea oferită de Uniunea Europeană este suficientă pentru investiții, iar împrumuturile pentru cheltuieli curente nu mai sunt necesare. „Pentru investiții avem bani suficienți. Pe cheltuieli curente nici nu trebuie să ne împrumutăm”, a subliniat Gavriliță.

Ministrul a explicat că există trei tipuri de acorduri cu FMI: acorduri cu finanțare, acorduri cu posibilitatea de finanțare în caz de criză și acorduri fără finanțare, axate pe reforme și recomandări. Un astfel de acord, chiar fără bani, funcționează ca o garanție pentru alți parteneri externi, oferind o evaluare pozitivă a responsabilității și angajamentului statului.

„Există probabilitatea să ajungem la un acord cu FMI fără finanțare, dar care să conțină un ‘diagnostic’ clar: ce trebuie să funcționeze, ce trebuie îmbunătățit și cum. Acest lucru ne ajută în relația cu Uniunea Europeană, cu băncile internaționale și cu alți parteneri”, a menționat ministrul Finanțelor.

Totodată, Andrian Gavriliță a anunțat că, în următorii ani, Republica Moldova ar putea ieși pe piața internațională a eurobondurilor, ceea ce ar reprezenta un nou pas de maturizare economică. „Cel mai probabil, suntem ultima țară din Europa sau dintre statele candidate care nu este prezentă pe piața eurobondurilor. Trebuie să mergem în această direcție și să ne pregătim”, a afirmat oficialul.

Ministrul a subliniat că reacția pieței la comportamentul Guvernului va spori responsabilitatea autorităților, iar existența unui datorii tranzacționate pe piață va oferi o imagine reală a Moldovei pentru investitori și mediul de afaceri european. În plus, acest lucru ar putea deschide accesul companiilor moldovenești la finanțare externă.

În context social, Gavriliță a accentuat necesitatea creșterii gradului de ocupare a forței de muncă. Potrivit acestuia, mai puțin de jumătate din populația aptă de muncă este încadrată în câmpul muncii, iar statul trebuie să stimuleze dorința și capacitatea oamenilor de a lucra. „Statul trebuie să ajute copiii, persoanele cu dizabilități și vârstnicii. Cei care pot munci trebuie să fie parte a pieței muncii, să plătească taxe și să participe activ la economie”, a declarat ministrul.

În concluzie, șeful de la Finanțe a subliniat că principala provocare a Republicii Moldova nu mai este lipsa banilor pentru investiții, ci capacitatea de a le implementa rapid și eficient. „Cheltuielile curente și salariile trebuie acoperite din venituri proprii. Nu avem dreptul să le finanțăm din datorii”, a punctat Andrian Gavriliță.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!