Guvernul a aprobat categoriile deponenților BEM care vor primi plata sumei indexate în anul 2022

20 Apr. 2022, 16:59
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
20 Apr. 2022, 16:59 // Actual //  MD Bani

Guvernul a aprobat astăzi categoriile de vârstă ale deponenților Băncii de Economii pentru plata sumei indexate în anul 2022. Astfel, deponenții născuți până în anul 1991 inclusiv vor primi plata sumei indexate la etapa a doua în anul 2022. Totodată, va continua plata sumei indexate aferente primei etape a deponenților, născuți până în anul 1991 inclusiv care, din diferite motive, nu au ridicat banii în anii precedenți.

Pentru compensarea pierderilor pentru depunerile bănești ale cetățenilor la Banca de Economii, în bugetul de stat pentru anul curent sunt prevăzute 86 milioane de lei. Achitarea sumelor indexate se va efectua prin intermediul Întreprinderii de Stat „Poșta Moldovei”.

Indexarea și plata sumelor indexate se efectuează etapizat, în funcție de anul nașterii a depunătorului. Legea prevede indexarea, la prima etapă, a primei mii de ruble a soldului cumulativ la toate conturile deținute de un deponent în raport de 1 rublă: 1 leu. În etapa a doua, soldul ce depășește prima mie de ruble este indexat în raport de 2,5 ruble: 1 leu.

25 Apr. 2026, 11:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
25 Apr. 2026, 11:01 // Actual //  Ursu Victor

Iranul ar putea provoca o „catastrofă digitală” în statele din Golful Persic, prin deteriorarea cablurilor submarine de transmisie a datelor, potrivit unor informații publicate de agenția Tasnim News Agency, apropiată de Corpul Gardienilor Revoluției Islamice.

Agenția a publicat o hartă a cablurilor din Strâmtoarea Ormuz și a avertizat că, în cazul în care mai multe linii ar fi întrerupte simultan fie accidental, fie intenționat „o catastrofă digitală ar zgudui statele arabe din Golful Persic”.

Potrivit datelor, cel puțin șapte cabluri de telecomunicații traversează fundul strâmtorii, inclusiv sistemele Falcon, AAE-1, TGN-Gulf și SEA-ME-WE, care conectează regiunea cu centre de date din Orientul Mijlociu, Europa și Asia. Din cauza tensiunilor diplomatice cu Teheranul, aceste cabluri sunt amplasate în principal în apele Oman, nu ale Iranului.

Deși o eventuală întrerupere ar afecta și Iranul, sursa citată susține că țara ar fi „mult mai puțin vulnerabilă”, deoarece depinde într-o măsură mai mică de aceste conexiuni.

Oficial, autoritățile iraniene nu au comentat informațiile, însă mesajul este interpretat de analiști drept o amenințare indirectă.

Experții de la Stimson Center atrag atenția că peste 15% din traficul global de date trece prin Strâmtoarea Ormuz, ceea ce face din această infrastructură una critică pentru statele din regiune, inclusiv Emiratele Arabe Unite, Qatar, Bahrain, Kuweit și Arabia Saudită.