Perciun, atac dur la adresa guvernatorului Armașu: A apăsat pe pedală și a adormit la volan

10 Iun. 2022, 09:46
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
10 Iun. 2022, 09:46 // Actual //  bani.md

Întrebat dacă va fi demis sau nu guvernatorul BNM, Octavian Armașu, deputatul PAS, Dan Perciun a declarat în cadrul emisiunii „Cabinetul din umbră” că există acea comisie parlamentară creată care are o lună să analizeze deciziile BNM.

„Eu cred că BNM a apăsat pe pedală și a adormit la volan. Pentru situația pe care o vedem astăzi, o parte din vină o poartă banca centrală și a reacționat extrem de târziu și pe rezervele obligatori și pe rata de bază. S-a trezit când inflația era deja 14-15%”, a spus Perciun.

În ultima perioadă guvernatorul BNM, Octavian Armașu este criticat pentru deciziile întârziate de politică monetară menite să țină în frâu inflația, care în prezent a ajuns la peste 30%.

Săptămâna trecută deputații au votat crearea unei comisii parlamentare menită să analizeze deciziile băncii centrale pentru combaterea inflației.

În cadrul ședinței de ieri, 3 iunie, BNM a majorat rata de politică monetară cu trei puncte procentuale, la 18,5%, dar la depozitele și creditele overnight, la fel, cu câte trei puncte procentuale, la 20,5% și 16,5%.

Guvernatorul, Octavian Armașu a declarat că cel mai înalt nivel al inflației urmează să fie atins în septembrie sau octombrie și ar putea depăși nivelul de 35%.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

29 Ian. 2026, 15:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
29 Ian. 2026, 15:51 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Micii producători de alimente ar putea avea mai multă libertate să-și vândă produsele. Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare a elaborat un proiect de hotărâre de Guvern care le va permite să comercializeze direct produsele pe o rază de până la 150 de kilometri de locul de producere. Documentul a fost lansat pentru consultări publice.

Noua regulă ar însemna că fermierii și producătorii mici vor putea vinde mai ușor la târguri, iarmaroace, festivaluri, piețe agroalimentare sau chiar prin livrare directă către clienți, atât timp cât respectă normele de igienă și siguranță alimentară. În prezent, spun autorii, legea „nu stabilește în mod expres aria geografică de desfacere a produselor alimentare”, ceea ce a dus la interpretări diferite și neclarități în controale.

Prin modificări, ministerul urmărește „introducerea unei distanțe maxime clare (150 km) pentru comercializarea directă”, dar și „susținerea dezvoltării lanțurilor scurte de aprovizionare” și „facilitarea accesului producătorilor mici la piețe regionale”. Cu alte cuvinte, produsele locale ar ajunge mai ușor la consumatori din apropiere, iar banii ar rămâne mai mult în economia locală.

O altă schimbare importantă este creșterea limitelor de cantitate pentru unele produse vândute în regim simplificat: plafonul de 1 000 de unități va fi majorat la 10 000. Autorii consideră că astfel va fi „sprijinită dezvoltarea economiei rurale” și vor fi create condiții mai bune pentru micii producători și procesatori locali.

Potrivit notei informative, măsurile sunt aliniate la practicile europene și nu vor necesita cheltuieli suplimentare din bugetul de stat.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!