Președintele Moldovei bagă în sperieți România: Sandu i-a prezentat lui Iohannis scenarii, dacă Rusia invadează Moldova

29 Iul. 2022, 12:43
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
29 Iul. 2022, 12:43 // Actual //  bani.md

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, aflată într-o vizită la București, s-a arătat îngrijorată de viitoarele evoluții ale situației războiului din Ucraina. Conflictul din țara vecină ar putea ajunge și în Moldova.

Maia Sandu admite că Federația Rusă ar putea invada Republica Moldova.

„Admitem toate scenariile, inclusiv cele mai pesimiste și ne pregătim pentru ele. În condițiile în care Rusia va decide să atace Republica Moldova, evident, vom cere ajutor”, a punctat Sandu.

Președintele Republicii Moldova a mulțumit președintelui România pentru suportul acordat de până în prezent și mizează în continuare pe suportul țării vecine.

05 Mai 2026, 17:09
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
05 Mai 2026, 17:09 // Actual //  Grîu Tatiana

În aprilie, S.A. „Energocom” a cumpărat 333 493 MWh de energie electrică, cu aproximativ 12,6% mai puțin decât în luna martie, când volumul a fost de 381 513 MWh.

În același timp, prețul mediu ponderat a scăzut considerabil: de la 130,75 euro/MWh în martie la 110,85 euro/MWh în aprilie. Asta înseamnă o reducere de aproape 20 euro pentru fiecare MWh, sau circa 15%.

Structura achizițiilor arată o creștere a dependenței de importuri. În aprilie, 62,82% din energia cumpărată a venit din exterior, comparativ cu 51,76% în martie. Prin urmare, producția internă a acoperit 37,18% din necesar, în scădere față de 48,24% în luna precedentă.

Din totalul importurilor din aprilie, 37,45% au fost realizate prin contracte bilaterale cu furnizori și producători din România și Ucraina, iar 25,37% prin intermediul burselor de energie OPCOM și BRM de pe Piața pentru Ziua Următoare (PZU). În martie, cea mai mare parte a importurilor, 46,33%, a fost achiziționată prin contracte directe, iar doar 5,43% de pe PZU.

Pe partea de producție locală, în aprilie, centralele CET-Nord și Termoelectrica au asigurat 14,05% din totalul energiei, iar sursele regenerabile, parcuri eoliene și fotovoltaice, au contribuit cu 23,13%.

Reprezentanții companiei precizează că prețurile de achiziție nu includ costurile suplimentare pentru transport, rezervarea capacităților sau alte cheltuieli logistice.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!