SUA trimit Ucrainei un nou ajutor militar în valoare de 275 de milioane de dolari. Ce vor cumpăra ucrainenii cu acești bani

10 Dec. 2022, 04:52
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
10 Dec. 2022, 04:52 // Actual //  bani.md

Statele Unite vor trimite Ucrainei un nou ajutor în valoare de 275 de milioane de dolari pentru a-și spori apărarea, în special împotriva dronelor, a declarat vineri un purtător de cuvânt al Casei Albe, citat de AFP.

„Un nou pachet de ajutor militar în valoare de 275 de milioane de dolari va fi trimis în curând pentru a oferi Ucrainei noi capacități pentru a-și consolida apărarea aeriană și pentru a face față amenințărilor reprezentate de drone”, a declarat John Kirby, purtător de cuvânt al Consiliului de Securitate Națională al SUA.

El a spus că americanii vor furniza, de asemenea, armatei ucrainene muniție de artilerie, în special pentru Himars, sisteme de artilerie de precizie foarte puternice montate pe vehicule blindate ușoare.

Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi că armata sa va continua loviturile împotriva infrastructurii energetice ucrainene, ca represalii la atacurile pe care Moscova le atribuie Kievului, în special împotriva podului din Crimeea, care a fost parțial distrus la începutul lunii octombrie într-un atac cu camion-bombă.

Această nouă tranșă ridică ajutorul total al SUA pentru Ucraina la peste 19,3 miliarde de dolari de la invazia rusă din februarie.

Realitatea Live

16 Apr. 2025, 16:41
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
16 Apr. 2025, 16:41 // Actual //  Ursu Victor

lucrăm la alternativele tehnice ca acest scenariu să nu se întâmple, a declarat ministrul Energiei, Dorin Junghietu, solicitat să comenteze posibila revenire la achiziția curentului de la Cuciurgan, în condițiile în care autoritățile nu au întreprins nimic pentru suplinirea instalarea capacităților suplimentare la Chișinău.

Într-o intervenție la Rlive, Parlicov a declarat că, în lipsa instalării surselor suplimentare de generare electrică, singura variantă viabilă pe termen scurt este reînnoirea contractului cu Cuciurgan, centrală aflată sub controlul regimului separatist de la Tiraspol.

„Decizia Comisiei pentru Situații Excepționale din 16 ianuarie prevedea clar instalarea unei turbine pe gaz și a unor motoare cu ardere internă, totalizând 100 MW. Tehnic, este posibil. Finanțarea putea veni din partea Uniunii Europene. Dar nu s-a făcut absolut nimic”, a declarat Parlicov. Potrivit acestuia, inacțiunea autorităților pune în pericol independența energetică a țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

 
NO COMMENT | ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR ACI MOLDOVA
NO COMMENT | ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR ACI MOLDOVA
NO COMMENT | CHIȘINĂUL, ÎN PREGĂTIRI PENTRU SĂRBĂTORILE PASCALE
NO COMMENT | CHIȘINĂUL, ÎN PREGĂTIRI PENTRU SĂRBĂTORILE PASCALE
NO COMMENT | Agențiile Teritoriale dotate cu 55 de mașini noi
NO COMMENT | Agențiile Teritoriale dotate cu 55 de mașini noi
NO COMMENT | 16 ANI DE LA REVOLUŢIA DIN APRILIE 2009
NO COMMENT | 16 ANI DE LA REVOLUŢIA DIN APRILIE 2009
NO COMMENT | IGSU a primit 19 autospeciale de intervenție, donate de Guvernul Japoniei
NO COMMENT | IGSU a primit 19 autospeciale de intervenție, donate de Guvernul Japoniei
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European