Omul de afaceri Plamen Milanov a fost ales președinte de onoare al Federației de Judo

14 Mart. 2023, 12:59
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
14 Mart. 2023, 12:59 // Actual //  MD Bani

Omul de afaceri Plamen Milanov a fost ales în funcția de președinte de onoare al Federației de Judo din Republica Moldova. Propunerea a venit din partea vicecampionului european, Andrei Golban, care a obținut încă un mandat la conducerea Federației, la Adunarea generală din 11 martie.

„Sportul moldovenesc are nevoie de cât mai mulți oameni ca Plamen Milanov, care cunoaște foarte bine care sunt necesitățile sportivilor și antrenorilor pentru a obține performanțe și care constant le oferă suport. Suntem onorați că domnul Milanov a acceptat să devină președinte de onoare al Federației noastre și am convingerea că implicarea sa în susținerea sportului național, inclusiv a judo, va spori”, a declarat președintele Federației de Judo.

Plamen Milanov a mulțumit delegaților Adunării Generale și, personal, lui Andrei Golban, pentru încrederea acordată.

„De fiecare dată când am ocazia, în discuțiile cu partenerii de afaceri, dar și reprezentanți ai statului, promovez ideea că sportul are nevoie de finanțare și că investițiile în sport înseamnă investiții în sănătatea națiunii, în promovarea imaginii țării, dar și beneficii directe pentru societate, inclusiv economice. Moldova are talente sportive, printre care și mulți judocani, capabili să concureze de la egal la egal cu adversari de talie mondială. Mă bucur de fiecare dată când îi văd pe podiumul de premiere. Visul meu este să ofer 1 milion de lei pentru medalia de aur olimpic. Și sper să îl văd realizat în scurt timp”, a spus noul președinte de onoare al Federației de Judo.

Plamen Milanov este director al NGM Company, dar și președinte de onoare al Asociației pentru Susținerea Inițiativelor Comunitare și Sportului (A.S.I.C.S.). Printre proiectele comune ale Federației de Judo și A.S.I.C.S. este și programul de burse pentru cadeți.

„Este un element care se înscrie în prioritățile noastre pentru anul 2023 – ne vom concentra pe pregătiri pentru Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024, dar vom investi și în cadeți, ca parte a pregătirii sportivilor pentru ciclul olimpic 2028”, a dat detalii Andrei Golban.

Astfel, pe parcursul anului 2023, 10 tineri sportivi vor primi lunar câte 5 000 de lei din partea Asociației A.S.I.C.S.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

17 Feb. 2026, 17:23
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
17 Feb. 2026, 17:23 // Actual //  Ursu Victor

Guvernarea a amânat intrarea în vigoare a noilor reguli privind cetățenia, oferind un răgaz celor care nu au reușit să-și perfecteze actele până la 18 ani. Totuși, prevederea-cheie a fost păstrată: certificatul de naștere nu va constitui dovadă a cetățeniei la majorat, ceea ce menține riscul ca unii tineri să se confrunte în continuare cu blocaje la obținerea buletinului.

Astfel, tinerii care nu și-au perfectat actele de identitate până la 18 ani ar putea beneficia de un moratoriu timp de doi ani. Partidul „Acțiune și Solidaritate” a înregistrat un proiect în Parlament, în care stipulează că persoanele respective nu vor fi supuse procedurii de recunoaștere a cetățeniei până pe 1 ianuarie 2028, scrie REALITATEA.MD.

Dacă vor fi adoptate, reglementările vor viza persoanele născute după 27 august 1991. La data nașterii, cel puțin unul dintre părinți era cetățean moldovean, nu a săvârșit crime de război, militare sau împotriva umanității, nu a fost implicată în activitate teroristă, nu desfășoară activitate care periclitează securitatea statului și nu a fost inclusă în categoria persoanelor în privința cărora au fost aplicate măsuri restrictive internaționale la care Republica Moldova s-a aliniat sau care au fost aplicate de Republica Moldova.

De asemenea, prevederile propuse stabilesc că nu se va cere dovada cunoașterii limbii române pentru persoanele născute și domiciliate permanent pe teritoriul Republicii Moldova, care acestea vor recunoașterea cetățeniei și se încadrează în condițiile legale pentru a fi recunoscute drept apatrizi. Ar putea fi scutiți de examene și solicitanții care au cel puțin unul dintre părinți cetățean moldovean, la data nașterii.

„Pentru persoanele care nu și-au formalizat cetățenia prin obținerea actelor de identitate și, respectiv, nu pot face dovada cetățeniei pentru că au ignorat această oportunitate, autoritățile au obligația de a facilita exercitarea dreptului, dar statul nu poate impune cetățenia fără manifestarea de voință a individului”, precizează autorii proiectului de modificare a legii.

Articolele din noua lege a cetățeniei au ajuns subiect de scandal, după ce deputații Vasile Costiuc și Sergiu Stefanco au relatat despre un tânăr de 20 de ani, care a devenit apatrid pentru că nu și-a perfectat până la majorat buletinul de identitate. Bărbatul este născut în Republica Moldova, are părinți moldoveni și certificat de naștere valid.

Legea prevede că dovada cetățeniei poate fi făcută prin certificat de naștere doar în cazul minorilor. Pe de altă parte, nu este menționat că dacă persoana nu și-a perfectat buletinul de identitate, acesteia îi poate fi retrasă cetățenia.

Reglementările mai stabilesc că persoana care are cel puțin unul dintre părinți moldoveni devine cetățean al țării noastre în momentul nașterii. Conform Constituției statutul nu îi poate fi retras în mod arbitrar.

După izbucnirea scandalului, „Partidul Nostru” și „Democrația Acasă” au anunțat înregistrarea proiectelor privind modificarea reglementărilor. PAS a invocat problema în aplicarea legii, nu în prevederile aprobate.

Șeful Agenției Servicii Publice, Mircea Eșanu, susținea că în Moldova sunt circa 26.000 de persoane care nu au perfectate acte de identitate. Conform oficialului, peste 80% dintre cererile de obținere a cetățeniei Republicii Moldova sunt depuse de persoane din regiunea transnistreană, Rusia și Ucraina.
Eșanu a pasat responsabilitatea pentru scandalul privind legea cetățeniei pe guvernare, menționând că modificările la lege, adoptate în 2025, de fapt au impus mecanisme suplimentare de stabilire a identității.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!