Gândacul de Colorado, bată-l vina, face schimbări climatice – Sturza, despre demisia Domnicăi Manole din fruntea CC

25 Apr. 2023, 17:09
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
25 Apr. 2023, 17:09 // Actual //  bani.md

Gândacul de Colorado, bată-l vina, face schimbări climatice. Dar…, a comentat fostul premieri și actualul om de afaceri demisia din fruntea Curții Constituționale a președintelui Domnica Manole.

„Dacă sincer, doamna Domnica Manole a făcut o treabă bună la șefia CC. Majoritatea deciziilor au fost echilibrate și (aproape) corecte politic. Unii vor reproșa, prea multe portițe deschise. Adevărat. Dar cum altfel în țara cumetrilor?! Un capitol închis, altul deschis. Afiliat la greu. Punte intre trecutul “glorios” si prezenul “bun”, a mai spus Sturza.

Fostul avocat al Maiei Sandu, Nicolae Roșca, a fost numit președinte al Curții Constituționale. Acesta a fost ales prin vot secret. Pe data de 23 aprilie 2023 a expirat termenul de 3 ani pentru care doamna judecător Domnica Manole a fost aleasă în calitate de Președinte al Curții Constituționale.

Pe 11 aprilie, Curtea Constituțională a decis că panglica Sfântului Gheorghe poate fi purtată deschis, atâta timp cât nu promovează agresiunea militară sau crimele împotriva umanității. Curte s-a convocat în ședință în urma sesizărilor depuse, în 2022, de deputații socialiști Adrian Lebedinschi și Grigore Novac și a unuia dintre cetățenii amendați.

Domnica Manole a fost numită președinte al Curții Constituționale în aprilie 2020, după ce a fost demis din funcție socialistul Vladimir Țurcan.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

02 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
02 Ian. 2026, 16:53 // Actual //  Grîu Tatiana

Un lot de ouă de găină a fost retras de pe piață după ce analizele de laborator au indicat prezența unei substanțe farmacologice interzise, anunță Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor.

Este vorba despre ouă de găină cu marcajul 3 MD BR 004, comercializat de SRL Raiplai-Avicola, având data durabilității minimale cuprinsă între 10 ianuarie 2026 și 27 ianuarie 2026, inclusiv.

În urma verificărilor, în probe de furaje, probe de ser și probe de ouă pentru consum uman, prelevate de la exploatația avicolă a companiei, a fost depistată substanța farmacologic activă metronidazol, interzisă pentru uz veterinar.

Consumatorii care au achiziționat ouăle din loturile menționate sunt îndemnați să nu le consume și să le returneze unității comerciale de unde au fost procurate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!