Tarifele la căldură le-au topit veniturile locuitorilor din Chișinău! 808 milioane de lei compensații

19 Mai 2023, 12:09
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
19 Mai 2023, 12:09 // Actual //  bani.md

Locuitorii Chișinăului (200 de mii de apartamente) au beneficiat de compensații în sumă de 808 milioane de lei din noiembrie 2022 până în martie 2023, anunță Termoelectrica.

În luna martie curent a fost alocată din Fondul de reducere a vulnerabilității energetice cea mai mare parte a compensațiilor, în valoare de 223 mil. lei, ce reprezintă o compensare a plăților de 47% la facturile emise pentru consumul de energie termică.

Majoritatea consumatorilor Termoelectrica au fost încadrați în categoria de vulnerabilitate foarte ridicată, ceea ce înseamnă că circa 103 mii apartamente/consumatori au achitat pentru energia termică un tarif de 1.450 lei/Gcal.

În sezonul de încălzire 2021-2022 consumatorii au beneficiat de compensații de stat, în valoare de 524 mil. lei.

Tariful la căldură pentru locuitorii din Chișinău este de 3 577 de lei și s-a majorat în martie 2023 cu 723 de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

28 Iun. 2026, 09:54
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
28 Iun. 2026, 09:54 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Aproape o mie de persoane au depus anul trecut reclamații la Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF), cele mai multe fiind legate de credite și depozite bancare. Potrivit raportului de activitate al instituției pentru anul 2025, intervențiile autorității au dus la recuperarea sau anularea unor sume de peste patru milioane de lei în favoarea consumatorilor.

În total, CNPF a înregistrat 914 petiții pe parcursul anului trecut. Dintre acestea, 532 au vizat sectorul creditelor și depozitelor, 159 au fost legate de asigurări, iar 107 au vizat serviciile de plată și schimb valutar.

În urma examinării sesizărilor, în sectorul creditării au fost restituite sau anulate creanțe în valoare de aproximativ 3,4 milioane de lei. Totodată, în domeniul asigurărilor, consumatorii au primit despăgubiri suplimentare de circa 877 de mii de lei, iar utilizatorii serviciilor de plată și schimb valutar au recuperat peste 218 mii de lei.

Pe lângă soluționarea petițiilor, Comisia Națională a Pieței Financiare a oferit consultanță telefonică pentru peste 3.300 de solicitări și a desfășurat campanii de informare privind educația financiară, drepturile consumatorilor și prevenirea fraudelor.