Bijuterii pe patru roți! Vânzări în creștere pentru mașinile de lux Porsche în toată lumea, mai puțin în China

13 Oct. 2023, 12:08
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
13 Oct. 2023, 12:08 // Actual //  bani.md

Producătorul de maşini de lux Porsche AG a anunțat o creştere de 10% a vânzărilor pe plan global în primele nouă luni din 2023, la 242.722 unităţi, pe fondul avansului din fiecare regiune, cu excepţia Chinei, transmite Reuters.

În perioada ianuarie-septembrie 2023, vânzările în China, cea mai mare piaţă auto din lume, au scăzut cu 12%, la 60.748 vehicule, din cauza menţinerii dificultăţilor economice în regiune, a precizat grupul german.

Recent, Porsche a confirmat prognozele pentru 2023, apreciind că cererea pentru maşinile produse de companie rămâne solidă, în pofida mediului macroeconomic dificil.

“Pieţele financiare din întreaga lume sunt sub presiune în ultimul timp. Un motiv îl reprezintă sporirea incertitudinilor privind creşterea economiei mondiale, după majorările de dobânzi decise de băncile centrale. În acelaşi timp, evoluţiile din China sunt îngrijorătoare. Toate aceste evoluţii afectează acţiunile companiei”, a anunţat Porsche la prima aniversare ca entitate listată.

Brandul a fost listat la Bursa de la Frankfurt în 29 septembrie 2022, la un preţ de 82,50 euro per titlu. Volkswagen AG încă deţine 75% minus o acţiune obişnuită din capitalul social total.

De la începutul lui august, preţul acţiunilor Porsche AG a scăzut cu peste o cincime, din cauza îngrijorărilor privind situaţia din China şi a cererii mai slabe de maşini. Totuşi, compania încă se aşteaptă să raporteze o marjă operaţională de exploatare de 17%-19% în 2023, la vânzări de 40 – 42 miliarde de euro, iar pe termen lung o marjă de peste 20%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

28 Oct. 2025, 17:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
28 Oct. 2025, 17:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

O investigație Reuters arată că familia președintelui american Donald Trump a obținut profituri de peste 800 de milioane de dolari din vânzarea de active cripto doar în primele șase luni ale anului 2025 — la care se adaugă câștiguri potențiale de ordinul miliardelor din active încă nevândute.

Potrivit sursei, cea mai mare parte a veniturilor a provenit din străinătate, în timp ce fiii președintelui au efectuat un turneu de investiții în Orientul Mijlociu, Asia și Europa.

La o întâlnire cu investitori din Dubai, Eric Trump ar fi promovat cumpărarea tokenurilor companiei sale, World Liberty Financial, prezentând proiectul drept „viitorul finanțelor Americii”.
Deși platforma nu este încă lansată oficial, fondul Aqua1 Foundation din Emiratele Arabe Unite ar fi achiziționat tokenuri în valoare de 100 de milioane de dolari.

Reuters notează că în tranzacție ar fi implicat și omul de afaceri chinez Guren „Bobby” Zhou, aflat sub anchetă în Marea Britanie într-un dosar de spălare de bani.

Veniturile conglomeratului Trump Organization au crescut spectaculos — de 17 ori, de la 51 milioane la 864 milioane de dolari, dintre care peste 90% provin din operațiuni cripto.

Analiștii citați de Reuters afirmă că investițiile străine în proiectele familiei Trump nu vizează doar profitul, ci și accesul la influență politică și „libertatea față de restricții” pe care ar putea-o garanta președintele american.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII