Ce vom bea în viitorul apropiat?

21 Dec. 2023, 10:44
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Dec. 2023, 10:44 // Actual //  bani.md

Vă amintiți scena din filmul „Diavolul se îmbracă de la Prada”, în care personajul principal râde pentru alegerea prea lungă a curelei? Atunci Meryl Streep a explicat: noi decidem, ce haine va purta absolut toată lumea peste câțiva ani.

În sectorul băuturilor, există de asemenea platforme, care generează tendințele pentru dezvoltarea industriei. În special, expoziția ANUGA, care a avut loc la Köln. Experți de frunte din cadrul cunoscutului New Products Group, care produce băuturi, au luat parte la eveniment și au adunat cele mai interesante tendințe, scrie bzi.ro.

Energizanți benefici

Astăzi, toată lumea subliniază beneficiile sporite ale băuturilor energizante. De exemplu, New Products Group adaugă un complex puternic de vitamine la băuturile sale NON STOP. Următorul pas este experimentarea bazei, adică eliminarea cofeinei și a taurinei. În schimb, producătorii de băuturi energizante care au fost la ANUGA folosesc extracte de ierburi și plante, probiotice, adaptogeni și chiar ciuperci!

Alcoolul nu este la culmea modei

Nimeni nu mai este surprins de vodca fără alcool. Noua tendință este reprezentată de cocktailurile nealcoolice. Mulți consumatori s-au îndrăgostit de gustul cocktailurilor SHAKE de la New Products Group. Iar acum pot încerca și varianta fără alcool. În Ucraina și în alte țări, vânzările de SHAKE Zero sunt în creștere.

Fără zahăr

De asemenea, a devenit clar că lumea va continua să renunțe la zahăr. În schimb, vom folosi înlocuitori naturali. În cadrul expoziției au fost prezentate băuturi inovatoare, inclusiv Green Cola, care seamănă cu o cola clasică, dar are un gust diferit datorită utilizării îndulcitorilor naturali.

10 Apr. 2026, 16:51
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
10 Apr. 2026, 16:51 // Actual //  Ursu Victor

Numărul copiilor înscriși în instituțiile de educație timpurie din Republica Moldova a scăzut în anul 2025, în timp ce rețeaua de grădinițe rămâne preponderent publică, arată datele Biroului Național de Statistică.

Potrivit BNS, în 2025 au activat 1465 de instituții de educație timpurie, cu patru mai puține decât în anul precedent. Dintre acestea, peste 98% sunt instituții publice, iar majoritatea funcționează în mediul rural.

Numărul copiilor înscriși a ajuns la 122,9 mii, în scădere cu 4,3 mii de copii (–3,4%) față de 2024. Reducerea este mai accentuată în mediul rural, unde numărul copiilor a scăzut cu aproape 5%.

Datele mai arată că, în medie, la 100 de locuri revin 70 de copii, ceea ce indică o scădere a presiunii asupra sistemului față de anul precedent. Totuși, discrepanțele teritoriale rămân semnificative: în municipiul Chișinău sunt 97 de copii la 100 de locuri, în timp ce în raionul Leova doar 36 de copii.

În ceea ce privește distribuția pe vârste, cei mai mulți copii au 5 și 6 ani, iar peste 87% sunt înscriși în învățământul preșcolar. Majoritatea copiilor (85,5%) studiază în limba română.

Sistemul este susținut de circa 30,9 mii de angajați, dintre care 12,5 mii sunt cadre didactice și de conducere, majoritatea femei. Totodată, ponderea educatorilor cu studii superioare a crescut la 68,8%.

În același timp, infrastructura rămâne limitată: doar 20,8% dintre instituții dispun de săli sportive, iar circa 62,4% au săli muzicale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!