Dispare un aeroport din Republica Moldova! Spînu: Va fi transformat în parcare

19 Ian. 2024, 10:00
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
19 Ian. 2024, 10:00 // Actual //  bani.md

La Aeroportul Bălți-Leadoveni va fi construită o parcare destinată transportatorilor din Ucraina care tranzitează Republica Moldova. Inițiativa vine în contextul implementării programării electronice la punctele de trecere a frontierei, dar și necesității unei parcări eficiente pentru gestionarea traficului. Anunțul a fost făcut de către Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu, în cadrul emisiunii de la NordNews.

„În primul rând am fost să văd cum stau lucrurile la Aeroportului Internațional Bălți-Leadoveni. Probabil vom amenaja o parcare pentru camioane care vin în tranzit în Republica Moldova ca să creăm condiții mai bune pentru șoferi, în special pentru cei care tranzitează din Ucraina. Am fost să văd cum stau lucrurile acolo, poliția, ANTA, cu toate structurile ca să vedem cum putem face o amenajare mai bună. Știți că am anunțat că vom implementa programarea electronică la punctele de trecere a frontierei și în felul dat avem nevoie de o parcare în care să gestionăm acest lucru”, a punctat Spînu.

Andrei Spînu crede că dezvoltarea infrastructurii aeroportuare trebuie să țină cont de cererea și piața existentă, iar renovarea Aeroportul Bălți-Leadoveni la moment nu este fezabilă pentru zona de nord a Republicii Moldova.

„Noi atunci când am analizat, am pornit de la ideea că Aeroportul Internațional Chișinău era în mâinile acestui grup criminal Șor și unele companii ne spuneau că ar vrea să zboare dar că nu vreau să aibă legătură cu Șor. Acum Aeroportul Internațional Chișinău este în gestiunea statului și de concentrăm pe dezvoltarea acestuia. Ce ține de zona de Nord, Sud și alte aeroporturi, din toate discuțiile și analizele care au fost făcute până acum, concluzia este următoarea: infrastructura aeroportuară în sine nu înseamnă că acolo vom începe să zboare avioanele imediat. Poți să ai cel mai bun aeroport, dar dacă nu există cerere, solicitare, suficientă piață – nimeni nu va zbura. Respectiv, noi trebuie muncim în două direcții, pe de o parte să dezvoltăm piața în care să fie cerere pentru o astfel de infrastructură și apoi să discutăm despre deschiderea aeroportului. Acest lucru înseamnă să creștem activitatea economică în zonă, să reabilităm drumuri, să dezvoltăm turismul în zona de nord, ca să fie cerere, să fie nevoie să zboare. La moment, astăzi, analizele arată că pentru Republica Moldova în următorii doi-trei ani Aeroportul Internațional Chișinău este suficient”, a mai spus ministrul Infrastructurii.

Aeroportul Internațional Bălți-Leadoveni este al doilea aeroport ca mărime din Republica Moldova și unul dintre cele două aeroporturi din orașul Bălți, situat la 15 km la nord de centrul orașului. Activitatea acestuia este sistată din vara anului 2015 în legătură cu retragerea licenței de activitate conform demersului Autorității Aeronautice Civile.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

16 Aug. 2025, 08:35
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
16 Aug. 2025, 08:35 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF) avertizează publicul cu privire la o nouă schemă de fraudă care circulă rapid pe aplicații de mesagerie precum WhatsApp și Telegram și este promovată intens pe rețelele de socializare.

Potrivit instituției, escrocheria funcționează prin crearea unor grupuri false de „investiții”, unde activitatea este simulată cu ajutorul roboților și al conturilor false. Așa-ziși „experți” promit câștiguri rapide din tranzacții, inclusiv în criptomonede, și îi conving pe utilizatori să atragă alți membri în schimbul unor „recompense”.

Victimele sunt îndemnate să transfere bani în „conturi de tranzacționare” fictive, unde le sunt afișate profituri false pentru a câștiga încredere. În momentul în care încearcă să-și retragă fondurile, li se cer taxe inventate. „Profiturile afișate sunt doar iluzorii, concepute pentru a stimula investiții mai mari”, avertizează CNPF.

Modelul utilizat seamănă cu o schemă piramidală clasică, unde remunerațiile participanților provin din contribuțiile noilor recruți și nu din activități economice reale. Astfel de structuri sunt nesustenabile și conduc inevitabil la pierderi pentru majoritatea investitorilor.

Un aspect îngrijorător este implicarea tot mai frecventă a adolescenților, care sunt ademeniți cu promisiuni de câștiguri rapide și recompense. CNPF atrage atenția asupra necesității unei educații financiare mai solide în rândul tinerilor și a unei supravegheri atente din partea părinților.

Pentru protecția cetățenilor, instituția recomandă:

verificarea autorizațiilor firmelor de investiții,

evitarea transmiterii de date personale sau financiare prin aplicații de mesagerie,

prudență maximă față de promisiunile de câștiguri rapide și ușoare,

sesizarea imediată a CNPF și blocarea contactelor suspecte.Autoritatea subliniază că orice implicare în astfel de scheme poate duce la pierderi financiare serioase și îndeamnă cetățenii să nu se lase atrași de oferte care par „prea bune pentru a fi adevărate”.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII