O nouă scumpire a transportului de gaz! Vestmoldtransgaz cere o majorare cu 50% pentru metanul livrat consumatorilor

02 Aug. 2024, 13:29
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Aug. 2024, 13:29 // Actual //  bani.md

Transportul de gaz se va scumpi scumpi. Compania Vestmoldtransgaz a depus o solicitare la ANRE pentru majorarea tarifelor.

Astfel, pentru punctele de intrare în reţeaua de transport al gazelor naturale din interconectarea cu reţelele de transport al gazelor din statele vecine, tariful solicitat este de 11,157 lei per MWh/zi/an, cu 46,2% mai mult față de tariful precedent. La punctele de ieşire din reţeaua de transport al gazelor naturale spre reţelele de transport al gazelor din statele vecine interconectate, tariful cerut este de 12,901 lei/MWh/zi/an, cu 58,5% mai mult. Iar pentru transportul gazelor naturale către consumatori finali, tariful ar urma să crească cu 47,2%, la 10,734 lei MWh/zi/an.

În solicitarea depusă la ANRE Vestmoldtransgaz nu explică motivul majorării tarifelor de transport.

Ultima dată tarifele de transport a gazului au fost majorate în octombrie 2023.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

16 Mart. 2026, 17:35
 // Categoria: Uncategorized // Autor:  Grîu Tatiana
16 Mart. 2026, 17:35 // Uncategorized //  Grîu Tatiana

Republica Moldova ar putea deveni țara cu cea mai rapidă creștere a PIB-ului pe cap de locuitor în perioada 2026–2030, potrivit unor estimări publicate de Fondul Monetar Internațional (FMI) și analizate de platforma Visual Capitalist.

Conform prognozelor, PIB-ul pe cap de locuitor al Moldovei ar urma să crească cu aproximativ 53% până în anul 2030, cel mai mare ritm dintre toate statele analizate. Indicatorul măsoară valoarea bunurilor și serviciilor produse într-o economie raportată la numărul de locuitori și este considerat unul dintre principalele repere pentru nivelul de trai.

În clasamentul țărilor cu cea mai rapidă creștere economică pe cap de locuitor, Moldova este urmată de Guyana (44,8%), Turkmenistan (38,1%), Serbia (36,6%) și Armenia (33,9%). În top se mai regăsesc Albania, Insulele Marshall, Mauritius, Kazahstan și China.

Analiza arată că majoritatea statelor cu ritmuri accelerate de creștere sunt economii emergente, unde reformele economice, dezvoltarea unor noi industrii și creșterea investițiilor pot genera salturi rapide ale veniturilor pe cap de locuitor.

Totodată, mai multe economii din Europa de Est și de Sud-Est apar în clasamentul primelor 25 de țări, inclusiv Serbia, Albania, Bulgaria, Polonia, Georgia și Lituania. Potrivit experților, aceste state beneficiază de investiții în creștere, modernizare economică și integrare tot mai profundă în piața europeană.

Pe de altă parte, atunci când este analizată creșterea în termeni absoluți a veniturilor pe cap de locuitor, clasamentul este dominat de economii foarte dezvoltate. Liechtenstein ar urma să înregistreze cea mai mare majorare, cu aproximativ 39 400 de dolari în plus per persoană până în 2030, urmat de Islanda, Irlanda, Qatar și Elveția.

Unele state apar în ambele clasamente – atât la creșterea procentuală, cât și la cea absolută. Printre acestea se numără Islanda, Guyana și Lituania, economii care combină ritmuri rapide de dezvoltare cu majorări consistente ale veniturilor populației.

Datele utilizate în analiză provin din prognozele FMI, iar PIB-ul pe cap de locuitor este calculat în dolari.