VIDEO CineMADE în România: Drama „Moromeţii 2”, duminică seara, în exclusivitate la RLIVE TV

28 Aug. 2024, 14:42
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
28 Aug. 2024, 14:42 // Actual //  bani.md

„Moromeţii 2” de Stere Gulea este următorul film din seria „CineMADE în România”, difuzat în exclusivitate de RLIVE TV. Drama va putea fi vizionată duminică, la ora 21:00.

Anii 1945-1946 îl găsesc pe Ilie Moromete îmbătrânit, dar încă în putere. Doi dintre copiii cei mari ai lui au plecat la București, unul a murit, iar cel mic făcuse deja trei clase la liceu și se oprise înainte de ultimul an, din motive financiare. Niculae este personajul central al filmului și își dorește cel mai mult pe lume să învețe, iar „lumea nouă” în care ajunge îl va pune la încercare.

 

Din distribuție fac parte actori cunoscuți precum Horaţiu Mălăele, Răzvan Vasilescu, Andi Vasluianu, Gheorghe Visu, Florin Zamfirescu şi Oana Pellea. Producţia a fost nominalizată în 2019 şi a primit mai multe trofee Goppo.

Filmul românesc „Moromeţii 2” este difuzat în cadrul proiectului „CineMADE în România”. Cu intenția de a reflecta evoluția și diversitatea culturală și socială a României moderne, pe o piață dominată de producții din Rusia și SUA, RLIVE TV aduce duminică de duminică publicului din Republica Moldova filme românești contemporane. Abordarea va asigura prezentarea unui conținut inovator și relevant, diferit de filmele clasice românești, deja cunoscute și difuzate în țara noastră, dar și promovarea identității noastre culturale.

CineMADE in România” își propune să îmbogățească experiența cinematografică ale telespectatorilor, promovând în același timp cultura și arta românească.

La concertul din această seară, 28 august, organizat de Guvern cu ocazia Zilei Independenței, urma să cânte trupa românească „Vama”, dar nu a fost să fie. Aceștia au fost înlocuiți în program cu o altă mare artistă din România, Delia, dar și de această dată e cu bucluc. Zborul cântăreței spre Chișinău a fost anulat, a anunțat chiar ea pe Instagram, scrie Cancan.md.

Interpreta împreună cu membrii echipei sale au rămas descurajați la Aeroport, cu gândul că riscă să nu mai ajungă la Chișinău, întrucât îi despart sute de kilometri de capitala Moldovei și au doar câteva ore la dispoziție ca să ajungă.

Artista totuși ține morțiș să cânte astăzi pentru moldoveni, așa că s-au pornit spre Chișinău cu un microbuz. Aceștia au și ajuns deja la frontieră, dar nu se știe dacă au trecut deja pe pământul moldav.

Amintim că de Ziua Independenței, marcată pe 27 august, pe scenă au urcat numeroși artiști, printre care interpreta din Suedia – Loreen, Satoshi, Irina Rimes, Lupii lui Calancea și Surorile Osoianu. Miercuri, pe 28 august, va urma al treilea concert, unde vor evolua Alternosfera, Okean Elzy și Delia.

Concertele vor începe la ora 18:00. Acestea vor costa bugetul de stat aproape 10 milioane de lei (peste jumătate de milion de euro), conform datelor de pe portalul achizițiilor.

Realitatea Live

05 Iul. 2025, 09:05
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Iul. 2025, 09:05 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Premier Energy și FEE Nord au depus la Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică cereri oficiale de reducere a tarifelor reglementate, invocând scăderea costurilor de achiziție pentru perioada iunie-decembrie 2025.

FEE Nord (operatorul de stat care deservește raioanele din nord) propune micșorări de aproape 10 % pentru consumatorii racordați la joasă tensiune și până la 14,7 % la intrarea în rețeaua de transport. Concret, prețul solicitat la punctele de intrare în rețelele de transport este de 264 bani/kWh, față de 310 bani/kWh în prezent; la ieșirea din transport – 289 bani/kWh (-13,5 %); pentru consumatorii de medie tensiune – 318 bani/kWh (-12,6 %); iar pentru cei de joasă tensiune – 422 bani/kWh (-9,8 %).

Premier Energy, care alimentează centrul, sudul și municipiul Chișinău, solicită reduceri mai temperate, de circa 4-6 %. Noile tarife propuse sunt: 285 bani/kWh la intrarea în rețelele de transport (-5,6 %), 309,54 bani/kWh la ieșire (-5,0 %), 312,49 bani/kWh pentru consumatorii de înaltă tensiune (-5,0 %), 333,83 bani/kWh pentru medie tensiune (-4,9 %) și 393,76 bani/kWh pentru joasă tensiune (-4,0 %). Prețul mediu al serviciului universal ar scădea astfel la 374,45 bani/kWh, cu 8,7 % sub nivelul actual de 4,10 lei/kWh (410 bani).

Premier Energy contestă premisele de preț transmise de furnizorul central Energocom, susținând că valorile estimate pentru energia de pe bursa OPCOM ar fi „subestimate”, mai ales pentru lunile de vârf ale anului, și cere ANRE să ia în calcul calculele proprii, bazate pe un curs de 19,90 MDL/EUR și pe o majorare de 22 % a cotațiilor bursiere.

În prezent, tariful la  energia elecctrică este de 4,10 lei/kWh pentru curentul furnizat de Premier Energy, dar cu o compensație aplicată, consumatorii plătesc efectiv 2,34 lei/kWh până la finalul anului. 4,68 lei/kWh achită consumatorii pentru energia furnizată de FEE Nord (în nordul țării), tarif compensat la 2,84 lei/kWh.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO