Businessul din Moldova a adus 672 miliarde lei în 2023: Comerțul și finanțele, principalele motoare ale bugetului

05 Sept. 2024, 11:19
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
05 Sept. 2024, 11:19 // Actual //  bani.md

Conform datelor furnizate de Serviciul Fiscal de Stat, agenții economici din Republica Moldova au înregistrat venituri totale de 672,0 miliarde lei pentru anul 2023, în creștere cu 14,2 miliarde lei față de anul precedent. Cheltuielile totale ale companiilor au atins 615,3 miliarde lei, marcând o creștere de 11,5 miliarde lei comparativ cu 2022.

Impozitul pe venit declarat de agenții economici pentru anul 2023 a fost de 7,3 miliarde lei, înregistrând o creștere de 0,5 miliarde lei față de anul 2021. Această majorare indică o activitate economică intensificată și o contribuție fiscală sporită la bugetul național.

Principalele sectoare economice care au generat impozit pe venit semnificativ includ comerțul, activitățile financiare și de asigurări, industria prelucrătoare, construcțiile, producția și furnizarea de energie electrică și termică, transportul și depozitarea, agricultura și silvicultura, sectorul IT și comunicații, precum și industria ospitalității (HoReCa).

Serviciul Fiscal de Stat a recepționat 101 807 declarații cu privire la impozitul pe venit pentru perioada fiscală 2023, depuse de către persoanele care desfășoară activitate economică.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

20 Iun. 2026, 11:14
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
20 Iun. 2026, 11:14 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Indicatorii monetari ai Republicii Moldova au continuat să avanseze în luna mai 2026, pe fondul creșterii depozitelor bancare și al extinderii creditării economiei, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei (BNM).

Astfel, baza monetară a ajuns la 84,17 miliarde de lei, în creștere cu 0,5% față de luna aprilie. Comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, avansul a fost de 7,2%, ceea ce înseamnă o majorare de peste 5,6 miliarde de lei.

Masa monetară în sens larg (M3), principalul indicator al lichidității din economie, a atins 198,2 miliarde de lei, înregistrând o creștere lunară de 1,4% și una anuală de 13,5%. Față de mai 2025, în economie circulă cu peste 23,5 miliarde de lei mai mulți bani.

Soldul depozitelor bancare a urcat la 145,67 miliarde de lei, cu 1,6% peste nivelul din aprilie și cu 13,2% mai mult comparativ cu anul precedent. Creșterea a fost susținută atât de depozitele în moneda națională, care au ajuns la 97,9 miliarde de lei, cât și de cele în valută, care au totalizat 47,8 miliarde de lei.

Datele BNM arată că depozitele la vedere în lei moldovenești reprezintă cea mai mare componentă a masei monetare, cu o pondere de 29,2%, urmate de banii aflați în circulație, care dețin 26,5% din total.

În același timp, soldul cererilor față de economie – indicator ce reflectă finanțarea acordată sectorului privat și altor participanți din economie – a crescut la 114,1 miliarde de lei, cu 1,9% față de luna precedentă și cu 24% comparativ cu mai 2025.

Creditele și alte cereri în moneda națională au însumat 87,27 miliarde de lei, în timp ce finanțările în valută au ajuns la echivalentul a 26,83 miliarde de lei. Exprimate în euro, cererile față de economie în valută au totalizat 1,334 miliarde euro, în creștere cu 2,2% față de aprilie.

Potrivit BNM, cele mai mari volume de credite sunt concentrate în sectorul companiilor private nefinanciare, care au contractat finanțări de aproape 56 miliarde de lei, echivalentul a aproape jumătate din totalul cererilor față de economie.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!