A fost semnat un contract de finanțare cu BEI. Va fi implementat proiectul „Eficiența energetică în Republica Moldova”

08 Dec. 2021, 16:04
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
08 Dec. 2021, 16:04 // Actual //  MD Bani

Executivul a aprobat astăzi semnarea Contractului de finanțare dintre Republica Moldova și Banca Europeană de Investiții (BEI) privind implementarea proiectului „Eficiența energetică în Republica Moldova”. În cadrul proiectului, instituțiile publice de importanță națională și locală, precum spitale, grădinițe, școli ș.a. vor fi reabilitate energetic.

Contractul de finanțare prevede acordarea unui împrumut Republicii Moldova de către BEI, în valoare de 30 milioane euro, în vederea realizării proiectului „Eficiența energetică în Republica Moldova”.

Pentru implementarea proiectului, Republica Moldova urmează să contracteze un împrumut în valoare de 30 milioane euro din partea BEI, un alt împrumut în valoare de 30 milioane euro din partea BERD, un grant în valoare de 15 milioane euro din partea Platformei de Investiții pentru Vecinătate a Comisiei Europene (NIP), precum și un grant în valoare de 500 mii euro din partea Fondului fiduciar de asistență tehnică pentru țările Parteneriatului Estic („EPTATF”), cu o durată de implementare a proiectului de 4 ani (2022 – 2025).

Conform prevederilor contractului de finanțare, împrumutul din partea BEI va fi acordat în zece tranșe, valoarea minimă a cărora va fi de 1 milion de euro. Pentru rambursarea fiecărei  tranșe se va aplica o perioadă de grație de 5 ani și un termen maxim de 20 de ani de la recepționarea fiecărei tranșe în parte.

Lista instituțiilor spitalicești, de importanță națională, care vor fi incluse în cadrul Proiectului:

• Institutul de Medicină Urgentă;

• Institutul de Cardiologie;

• Institutul de Oncologie;

• Institutul Mamei și Copilului;

• Spitalul Clinic Republican;

• Institutul de Neurologie și Neurochirurgie;

• Centrul Republican de Diagnosticare Medicală;

• Spitalul Clinic Bălți;

• Spitalul Clinic de Psihiatrie;

• Centrul de Recuperare a Persoanelor Vârstnice și cu Dizabilități „SPERANȚA”.

Potrivit unui comunicat al Guvernului, negocierile între RM și BEI pe marginea contractului de finanțare au avut loc pe 8 noiembrie curent, în format de videoconferință.

Realitatea Live

28 Ian. 2026, 16:52
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
28 Ian. 2026, 16:52 // Actual //  Grîu Tatiana

Agenția Națională Transport Auto (ANTA) a venit cu explicații după ce transportatorii din cadrul APOTA au acuzat instituția că ar tolera curse ilegale de pasageri dintr-o autogară neautorizată din Chișinău. Autoritatea spune că a intervenit, dar a încercat în același timp să evite blocarea bruscă a transportului pentru oameni.

Potrivit ANTA, sesizarea din partea APOTA a fost făcută pe 23 octombrie 2025 și viza activitatea desfășurată pe strada Calea Moșilor 2/A. După verificări și schimb de informații cu autoritățile locale, agenția a constatat că locația nu avea temeiul administrativ necesar pentru a funcționa ca autogară. În consecință, pe 16 decembrie 2025 a fost emisă decizia, prin care activitatea a fost radiată din registrul oficial.

„ANTA acționează exclusiv în baza legislației în vigoare și în limitele competențelor sale legale, cu respectarea procedurilor administrative, a dreptului la apărare și a interesului public, inclusiv a continuității serviciilor de transport pentru cetățeni”, se arată în reacția instituției.

Reprezentanții ANTA afirmă că, după această decizie, au fost aplicate sancțiuni pentru activitate fără acte valabile, iar transportatorilor li s-a cerut să încheie contracte cu alte autogări autorizate pentru a putea continua cursele în mod legal. Unii operatori ar fi solicitat însă timp suplimentar pentru conformare, invocând procese aflate pe rol. Instituția subliniază că din acea locație plecau aproximativ 30 de rute regulate din raioanele de nord ale țării, iar oprirea lor peste noapte ar fi lăsat mulți pasageri fără legături de transport.

ANTA respinge acuzațiile de inacțiune și afirmă că monitorizează în continuare situația. Totodată, reprezentanții agenției spun că nu comentează declarații cu tentă politică și că își desfășoară activitatea doar în baza legii.

De cealaltă parte, APOTA susține că activitatea ar fi continuat ilegal și acuză autoritățile de tergiversări și protejarea unor operatori. Asociația a anunțat că, dacă situația nu va fi „adusă în cadrul legal”, transportatorii ar putea ieși la protest în fața sediului ANTA în perioada următoare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!