Colecția de mașini a lui Kanye West și Kim Kardashian. Modele limitate și deloc ieftine

08 Apr. 2021, 06:00
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
08 Apr. 2021, 06:00 // Au Bani //  MD Bani

Kim Kardashian și Kanye West este unul dintre cele mai cunoscute cupluri la nivel internațional. La cât de cunoscut este cuplul, pe atât de controversat. Totuși, după 7 ani de căsnicie, ei au pus punct. Ambii, dețin averi colosale și dețin și o colecție de mașini care au fost cumpărate, fie primite în dar.

1. Mercedes-Benz SLR McLaren Stirling Moss

Modelul este unul dintre cele mai rare, fiind disponibile doar 75 de versiuni. Iar faptul că West deține un astfel de model, aceasta poate fi vândută cu 500.000 de dolari. West și-a făcut apariția cu acest model de Mercedes, în 2011, la Cannes.

2. Lamborghini Urus

Acest model este unul din cele mai recente din colecția lui West, l-a cumpărat în 2019. Modelul este unul dintre cele mai vândute modele de Lamborghini.

Lamborghini Urus are un motor V8 twin-turbo de 4 litri și 680 de cai putere.

3. Bentley Continental GT Convertible

La rândul său, Kim, are preferințe mai luxoase. A fost văzută de câte ori cu Bentley Continental GT Convertible pe străzile din Los Angeles.

4. Mybach 57 

Mașina a intrat în posesia soților, după ce West s-a îndrăgostit de ea și a vrut să o conducă pe străzile din California. Acest model este considerat a fi unul dintre cele mai reprezentative pentru muzica pop.

5. Rolls Roys Ghost 

Acest model îi aparține lui Kim Kardashian.

6. Bugatti Veyron

Se presupune că această mașină i-a fost dăruită lui West, la începutul anilor 2000 mașina era considerată cea mai rapidă din lume.

7. Maserati Gran Turismo

Este o mașină sport cu două locuri și îi aparține lui Kim. O conduce doar în Miami.

8. Mercedes S-Class

Kim deține această mașină din 2016.

Modelul este considerat un simbol al luxului.

08 Iun. 2026, 17:26
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
08 Iun. 2026, 17:26 // Actual //  Grîu Tatiana

Transportul mărfurilor către Republica Moldova și Ucraina prin România ar putea dura mai mult, după introducerea unor noi reguli vamale la nivelul Uniunii Europene. Noile proceduri afectează în special produsele petroliere importate din afara UE prin portul Sulina, scrie profit.ro.

Autoritatea Vamală Română a anunțat că, din 25 mai 2026, a devenit operațională o nouă etapă a sistemului NCTS-RO, care obligă operatorii economici să înregistreze mărfurile aflate în tranzit pe teritoriul Uniunii Europene și să depună declarații suplimentare de siguranță.

Astfel, companiile care transportă combustibili din state non-UE, precum Turcia, vor trebui să prezinte garanții financiare pentru întreaga valoare a mărfii pe perioada tranzitului prin UE. Garanția va fi returnată după finalizarea transportului.

Reprezentanții pieței spun că noile reguli ar putea întârzia livrările prin Canalul Sulina cu două sau chiar trei zile, din cauza procedurilor suplimentare de vămuire și verificare a documentelor.

Potrivit sursei citate, mărfurile provenite din state membre ale Uniunii Europene, cum ar fi Grecia, nu vor fi supuse acestor formalități suplimentare.

În același timp, participanții la piață consideră că noile măsuri ar putea face mai atractive livrările prin portul Constanța, unde transporturile nu sunt afectate de noile reguli de tranzit.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!