Colecția Prezidențială UE la Castel Mimi – o nouă atracție pentru oaspeții care vizitează renumita vinărie din Bulboaca

07 Iul. 2023, 14:13
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
07 Iul. 2023, 14:13 // Actual //  bani.md

Castel Mimi anunță lansarea Colecției Prezidențiale UE, o colecție de vinuri care marchează un moment istoric în cadrul eurointegrării Republicii Moldova. În cadrul Summitului Comunității Politice Europene, desfășurat pe data de 1 iunie 2023 la Castel Mimi, fiecare președinte al țărilor Uniunii Europene a lăsat o amprentă proprie în Cartea Oaspeților și și-a pus semnătura pe eticheta vinului iconic al Castel Mimi.

Adrian Trofim, CEO Castel Mimi: „Fiecare vizitator al Castel Mimi va avea posibilitatea să vadă pe viu colecția de sticle de vinuri, prin care șefii statelor europene au subscris istoria eurointegrării Republicii Moldova. Ursula VON DER LEYEN, Olaf SCHOLZ, Emmanuel MACRON, Volodymyr ZELENSKYY, Klaus IOHANNIS și ceilalți înalți demnitari au lăsat un mesaj de mulțumire pentru acest eveniment și au semnat o sticlă de vin iconic din colecțiile Castel Mimi.”

La Summitul Comunității Politice Europene au participat 45 de șefi de stat sau de guvern din cele 27 de state membre ale Uniunii Europene. În plus, s-au alăturat reuniunii președintele Consiliului European, președinta Comisiei Europene și președinta Parlamentului European.

La evenimentul de la Bulboaca au participat 2175 de oaspeți din 49 de state, reprezentând mai mult de o pătrime din toate țările lumii. La prânzul festiv, oaspeții au degustat noul spumant Castel Mimi “DIVA” și vinurile Roșu de Bulboaca 2019, The Governor Blend, Sânzienele, precum și Ice Wine, băuturile fiind degustate și apreciate de toți participanții la eveniment. Mai mult decât atât, o bună parte din oaspeți și-au completat colecțiile personale cu aceste vinuri celebre de la Castel Mimi.

Și acest set de vinuri nobile, într-un ambalaj autentic, va putea fi procurat de la Castel Mimi de fiecare vizitator, pentru a savura vinurile degustate de președinții UE sau a face un cadou de neuitat.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

20 Iun. 2026, 11:22
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
20 Iun. 2026, 11:22 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

Anastasia Taburceanu, fosta purtătoare de cuvânt a premierului Natalia Gavrilița și verișoara președintei Maia Sandu, a confirmat pentru Mlive că activează în cadrul Î.S. „MoldATSA”, unde prestează servicii de comunicare.

Potrivit acesteia, colaborarea nu este realizată prin intermediul unei companii, ci în baza unui contract individual.

„Lucrez pentru MoldATSA, e adevărat. Prestez servicii de comunicare pentru instituție”, a declarat Taburceanu pentru sursa citată.

Întrebată despre modalitatea angajării, aceasta a precizat că pentru funcția ocupată nu a fost organizat un concurs.

„Pentru această poziție nu a fost organizat concurs, deoarece procedurile instituite permit angajarea pe anumite funcții în baza CV-ului și a experienței profesionale relevante”, a explicat Taburceanu.

Ea a respins, totodată, informațiile potrivit cărora serviciile ar fi prestate prin intermediul unei companii și a oferit detalii despre remunerația pe care o primește.

„Nu este adevărat, nu se fac plăți către nicio companie. Sunt achitată eu în baza contractului. Salariul meu de funcție este de 25.700 de lei, la care se adaugă suplimente pentru stagiu și volum de lucru”, a declarat aceasta.

Subiectul a apărut după ce redacția Mlive a anunțat că a primit informații de la persoane care susțin că sunt angajați ai întreprinderii și care au solicitat verificarea unor posibile plăți efectuate din bani publici către Anastasia Taburceanu.

Declarațiile vin în contextul scandalului din jurul conducerii MoldATSA, după suspendarea directorului întreprinderii, Dumitru Vangheli, și apariția unor investigații privind angajările și cheltuielile din cadrul instituției.