Companiile și instituțiile de stat țin sub șapte lacăte salariile șefilor

22 Nov. 2022, 16:20
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Nov. 2022, 16:20 // Actual //  bani.md

Un raport al Freedom House relevă că instituțiile de stat și companiile publică pe paginile web informații insuficiente cu privire la salariile șefilor, bugete și achiziții. În același timp sunt publicate informații despre numărul locurilor de muncă vacante.

„Un număr mare de instituții, atât la nivel central, cât și la nivel local, nu respectă nici măcar obligațiile esențiale de transparența pro-activă. Aici putem menționa Ministerul Culturii, Consiliul raional Edineț, Agenția Națională Anti-doping, Serviciul Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor și Procuratura Generală. Un grad de transparență ridicat o au portalul public m-tender pentru achizițiile publice și pagina web a ANI – în partea ce se referă declarațiile de avere și interese ale funcționarilor”, a explicat, Stela Pavlov, expertă în domeniul reformelor în sectorul mass-media, anticorupție și justiție.

Studiul a analizat 58 de instituții publice și 15 întreprinderi de stat și societăți pe acțiuni, în care statul are cotă parte.

„Nu s-au înregistrat progrese esențiale în domeniul transparenței pro-active din momentul evaluării în 2021. Disponibilitatea datelor esențiale de natură organizațională, financiară și de personal rămâne în continuare a fi o provocare”, a punctat  Pavlov.

Realitatea Live

06 Feb. 2026, 12:44
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
06 Feb. 2026, 12:44 // Actual //  Grîu Tatiana

Mai multe companii energetice continuă să concureze pentru activele internaționale ale Lukoil, în pofida acordului preliminar anunțat săptămâna trecută privind vânzarea portofoliului către fondul american de private equity Carlyle, au declarat surse apropiate negocierilor pentru Reuters.

Potrivit acestora, cel puțin două companii, inclusiv Chevron, analizează în continuare posibilitatea de a prelua activele Lukoil din afara Rusiei. Un parteneriat între Chevron și Quantum Energy Partners, precum și un grup condus de banca de investiții Xtellus Partners, poartă în continuare discuții atât cu Lukoil, cât și cu Guvernul SUA privind structura unei eventuale tranzacții.

Sursele precizează că acordul cu Carlyle nu este unul definitiv. Fondul american se află încă într-o etapă de analiză aprofundată a activelor, iar situația se poate schimba. Lukoil a confirmat, la rândul său, că negocierile cu alți potențiali cumpărători sunt în desfășurare.

Procesul de vânzare este complicat de sancțiunile internaționale. Trezoreria SUA a blocat până acum două tentative ale Lukoil de a-și vinde activele din străinătate, una către traderul elvețian Gunvor și alta printr-un schimb de acțiuni propus de Xtellus Partners. De asemenea, OFAC a informat că banii obținuți din orice vânzare a activelor Lukoil trebuie plasați într-un cont aflat sub jurisdicția SUA, fondurile urmând să fie înghețate până la ridicarea sancțiunilor.

Lukoil are termen limită până la 28 februarie 2026 pentru a-și vinde activele din afara Rusiei. Portofoliul internațional al companiei, evaluat inițial la aproximativ 22 de miliarde de dolari, a atras interesul mai multor jucători majori din industrie, inclusiv Exxon Mobil. Acordul preliminar cu Carlyle, convenit la 29 ianuarie, exclude activele din Kazahstan.

În paralel, surse Reuters susțin că Carlyle discută cu investitori din Emiratele Arabe Unite pentru un posibil parteneriat. Fonduri suverane din Abu Dhabi, precum Mubadala, XRG și IHC, ar fi analizat preluarea unor participații în portofoliul de active, în cazul în care tranzacția va fi finalizată.

Pentru încheierea oricărui acord, este necesară aprobarea OFAC, precum și avizul Kremlin și al Banca Centrală a Rusiei, au mai precizat sursele.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!