De la Chișinău la Bruxelles prin fire de înaltă tensiune: Moldova accelerează integrarea energetică

24 Sept. 2025, 09:47
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
24 Sept. 2025, 09:47 // Actual //  Ursu Victor

Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat, în ședința ordinară din 22 septembrie 2025, Planul de dezvoltare a rețelelor electrice de transport pentru perioada 2025–2034, elaborat de Î.S. „Moldelectrica”. Documentul prevede investiții de aproximativ 8 miliarde de lei, menite să modernizeze infrastructura energetică și să consolideze securitatea sistemului național de transport al energiei electrice.

Planul include atât modernizarea infrastructurii existente, cât și construcția unor noi linii de interconexiune cu statele vecine. Printre cele mai importante proiecte se numără finalizarea până la sfârșitul anului 2025 a liniei electrice aeriene de 400 kV Vulcănești–Chișinău, precum și construcția liniei de 400 kV Bălți–Suceava (România), programată pentru punere în funcțiune până în decembrie 2027. Alte proiecte strategice sunt linia de 400 kV Strășeni–Gutinaș (România), planificată pentru 2032, și două linii de 330 kV între Bălți și hidrocentrala Dnestrovsk (Ucraina), cu același termen de finalizare.

În paralel, sunt prevăzute 38 de proiecte de investiții ce vizează reconstrucția și modernizarea stațiilor electrice, înlocuirea echipamentelor și transformatoarelor, dar și reconstrucția unor porțiuni de linii de 110 kV. Planul prevede, de asemenea, implementarea sistemelor inteligente de măsurare, dezvoltarea telecomunicațiilor și telemetriei în stații, modernizarea sistemelor IT și consolidarea securității cibernetice.

Conform autorităților, acest plan răspunde provocărilor actuale ale sistemului electroenergetic, inclusiv integrarea energiei regenerabile și gestionarea mai eficientă a fluxurilor de energie electrică. Implementarea măsurilor va contribui la creșterea fiabilității rețelelor, reducerea pierderilor și la integrarea pieței energetice naționale în piața regională europeană.

Finanțarea proiectelor urmează să fie asigurată prin sprijinul instituțiilor financiare internaționale, precum Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), Banca Europeană de Investiții (BEI) și fonduri europene, reflectând angajamentul comunității internaționale față de modernizarea sectorului energetic din Republica Moldova.

Planul de dezvoltare 2025–2034 este considerat un pas esențial pentru consolidarea securității energetice a țării și pentru avansarea procesului de integrare europeană în domeniul energiei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

07 Aug. 2026, 17:15
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
07 Aug. 2026, 17:15 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Băncii Naționale a Moldovei au coborât la 5,198 miliarde de euro la sfârșitul lunii iulie 2026, în scădere cu 18,35 milioane de euro față de nivelul înregistrat la 30 iunie, arată datele BNM.

La sfârșitul lunii iunie, rezervele valutare ale băncii centrale însumau 5,216 miliarde de euro. Diminuarea lunară reprezintă aproximativ 0,35%.

Cea mai mare presiune asupra rezervelor a venit din plățile aferente serviciului datoriei publice externe, care au totalizat 24,35 milioane de euro.

Deprecierea valutelor care intră în componența rezervelor le-au au redus cu 12,9 milioane de euro.

Totodată, plățile efectuate de Ministerul Finanțelor au însumat 1,85 milioane de euro, iar ieșirile nete din conturile Oficiului de Gestionare a Programelor de Asistență Externă – 40.000 de euro.

Scăderea a fost temperată de veniturile obținute din gestionarea rezervelor valutare, care au ajuns la 12,94 milioane de euro. Intrările nete aferente rezervelor obligatorii în valută ale băncilor licențiate au adăugat 3,06 milioane de euro.

Încasările în favoarea Ministerului Finanțelor au constituit 1,71 milioane de euro, iar operațiunile de swap valutar pe piața internă au avut un rezultat pozitiv de 80.000 de euro. Categoria „alte intrări nete” a contribuit cu 5,92 milioane de euro.

În pofida reducerii din iulie, rezervele oficiale rămân cu 93,47 milioane de euro peste nivelul înregistrat la sfârșitul anului 2025.

Activele externe nete au constituit 5,173 miliarde de euro la 31 iulie, diminuându-se cu 18,34 milioane de euro într-o singură lună. Comparativ cu sfârșitul anului trecut, acestea sunt mai mari cu 98,44 milioane de euro.