Declarația maib privind achiziționarea acțiunilor proprii, aprobată în iunie și finalizată în octombrie 2024

06 Mart. 2025, 17:30
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
06 Mart. 2025, 17:30 // Actual //  bani.md

În 2024, maib a achitat aproape 1 miliard de lei acționarilor prin dividende și achiziționarea de acțiuni, fapt ce denotă generarea robustă de capital a băncii.

În calitate de acționar pe termen lung, HEIM a ales să vândă acțiunile în cadrul achiziționării anunțate de maib, alături de mai mulți acționari locali.

Astfel, HEIM Partners, principalul acționar al maib, și-a redus participația în bancă cu 2,4%, de la 41,1% la 38,7%.

Achiziționarea acțiunilor proprii a inclus o ofertă de procurare a 2,99% din acțiunile băncii și a fost deschisă tuturor acționarilor. Aceasta a fost aprobată de Adunarea Generală a Acționarilor (AGA) în limita aprobării precedente de către Banca Națională a Moldovei (BNM). Prețul de achiziționare a acțiunilor proprii a fost stabilit la valoarea contabilă pe acțiune, conform legislației în vigoare.

În pofida unei reduceri minore a participației sale, HEIM rămâne cel mai mare acționar al maib. În diverse discuții privind IPO-ul maib, HEIM și-a reafirmat angajamentul față de bancă și a subliniat că, în eventualitatea unei listări, va sprijini lichiditatea generală a pieței, rămânând cel mai mare acționar post-IPO și dedicat succesului și prosperității pe termen lung a maib.

Realitatea Live

26 Nov. 2025, 17:10
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
26 Nov. 2025, 17:10 // Actual //  Grîu Tatiana

Republica Moldova va beneficia de fonduri suplimentare în bugetul Uniunii Europene pentru 2026, după ce Parlamentul European a aprobat majorarea alocărilor pentru Vecinătatea Estică, din care face parte și țara noastră, cu 25 de milioane de euro. Anunțul a fost făcut de către eurodeputatul Siegfried Mureșan.

”Este un sprijin vital pentru organizațiile societății civile, care joacă un rol crucial în apărarea democrației în fața presiunilor rusești, mai ales în contextul retragerii sprijinului american din regiune”, afirmă europarlamentarul.

Mureșan a subliniat că documentul adoptat de Parlamentul European este „un buget care răspunde la nevoile de securitate, competitivitate și solidaritate ale Uniunii”, iar România a avut o contribuție vizibilă în negocierea și completarea acestuia.

Parlamentul European a votat astăzi bugetul pe 2026 care prevede 192,8 miliarde de euro în plăţi şi 190,1 miliarde de euro în angajamente şi în care a reuşit să obţină mai multe fonduri pentru cercetare, infrastructura transfrontalieră, managementul frontierelor, acţiune climatică şi politica externă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII