DOC EXCLUSIV Scandal monstru! Umilință cruntă pentru ofițerii CNA de la Veronica Dragalin

07 Iun. 2023, 17:41
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
07 Iun. 2023, 17:41 // Actual //  bani.md

Scandal fără precedent. Ofițerii CNA au depus o plângere colectivă pe numele șefei Procuraturii Anticorupție, Veronica Dragalin, pe care o acuză de intimidare. Informațiile dar și documentul care ar confirma acest caz au fost expediate pe adresa redacției Realitatea.md.

Din document aflăm că rapoartele ofițerilor CNA au fost expediate către conducerea Direcției securitate internă a CNA.

Realitatea.md a solicitat reacția CNA cu privire la acest caz, dar purtătorul de cuvânt al instituției, Angela Starinschi, a declarat că va reveni cu un răspuns oficial.

Astăzi, în presă au apărut detalii despre scandalul de la CNA. Potrivit crime-moldova.com, Veronica Dragalin, și-a amenințat subalternii cu percheziții și dosare și le-a cerut celor care se simt cu musca pe căciulă să-și dea benevol demisia pentru a evita acest lucru.

Dragalin ar fi convocat miercuri, 7 iunie, o adunare, la care, pe lângă procurorii anticorupție, i-a invitat și pe ofițerii CNA, dar le-a solicitat să nu-i comunice șefului lor, Iulian Rusu, deoarece ședința este una secretă.
Totuși, cineva i-a raportat lui Rusu și acesta s-a prezentat la ședință.

Dragalin i-ar fi cerut directorului de la CNA să părăsească sala, iar când acesta s-a îndreptat spre ieșire, subalternii săi l-au urmat.

Procuratura Anticorupție deocamdată nu a comentat acuzațiile ofițerilor CNA.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

17 Apr. 2026, 16:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Apr. 2026, 16:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețurile la petrol au intrat pe o pantă descendentă după ce Iranul a anunțat redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz pentru navigația comercială, semnal puternic de detensionare în regiune după acordul de încetare a focului.

Ministrul de externe Abbas Araghchi a declarat că toate navele comerciale pot tranzita liber strâmtoarea „pe toată durata armistițiului”, în baza înțelegerii privind încetarea focului în Liban.

Decizia vine la scurt timp după ce președintele SUA, Donald Trump, a anunțat un armistițiu de 10 zile între Liban și Israel, reducând riscurile pentru una dintre cele mai importante rute energetice din lume.

Pe fondul acestor evoluții, piața a reacționat imediat: petrolul Brent s-a prăbușit cu aproximativ 10%, coborând spre nivelul de 89 de dolari pe baril, după ce anterior depășise pragul de 100 de dolari. Scăderea reflectă diminuarea temerilor legate de întreruperea livrărilor prin Ormuz, rută prin care trece circa o cincime din petrolul global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!