Dosarul Candidatului: Partidul Social Democrat European

13 Sept. 2025, 16:11
 // Categoria: Alegeri // Autor:  MD Bani
13 Sept. 2025, 16:11 // Alegeri //  MD Bani

Partidul Social-Democrat European are 86 de candidați pentru alegerile parlamentare de pe 28 septembrie. În listă se regăsesc foști și actuali funcționari publici, medici, profesori, juriști, oameni de afaceri, dar și reprezentanți ai altor domenii.

Slogan: Construim viitorul acasă

Orientare geopolitcă: Uniunea Europeană

Primii 10 candidați pe listă: Tudor Ulianovschi, Ion Sula, Alexandru Cauia, Violeta Cojocaru, Iurie Bivol, Vasile Gajiu, Viorel Babii, Mariana Odobescu, Svetlana Rotundu, Veronica Șișcanu.

Priorități, angajamente și promisiuni cheie: Asigurarea locurilor de muncă bine plătite, ajustarea prețurilor, sprijin pentru agricultori, consolidarea sistemelor de învățământ și medical, pensie minimă de 5000 de lei și 2% dobândă la credite.

Pagina web oficială: www.psde.md

Realitatea Live

28 Oct. 2025, 17:34
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
28 Oct. 2025, 17:34 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

O investigație Reuters arată că familia președintelui american Donald Trump a obținut profituri de peste 800 de milioane de dolari din vânzarea de active cripto doar în primele șase luni ale anului 2025 — la care se adaugă câștiguri potențiale de ordinul miliardelor din active încă nevândute.

Potrivit sursei, cea mai mare parte a veniturilor a provenit din străinătate, în timp ce fiii președintelui au efectuat un turneu de investiții în Orientul Mijlociu, Asia și Europa.

La o întâlnire cu investitori din Dubai, Eric Trump ar fi promovat cumpărarea tokenurilor companiei sale, World Liberty Financial, prezentând proiectul drept „viitorul finanțelor Americii”.
Deși platforma nu este încă lansată oficial, fondul Aqua1 Foundation din Emiratele Arabe Unite ar fi achiziționat tokenuri în valoare de 100 de milioane de dolari.

Reuters notează că în tranzacție ar fi implicat și omul de afaceri chinez Guren „Bobby” Zhou, aflat sub anchetă în Marea Britanie într-un dosar de spălare de bani.

Veniturile conglomeratului Trump Organization au crescut spectaculos — de 17 ori, de la 51 milioane la 864 milioane de dolari, dintre care peste 90% provin din operațiuni cripto.

Analiștii citați de Reuters afirmă că investițiile străine în proiectele familiei Trump nu vizează doar profitul, ci și accesul la influență politică și „libertatea față de restricții” pe care ar putea-o garanta președintele american.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII