Double Case și-a sigilat tokenul: 60% din DCT, pentru 10 ani

17 Nov. 2025, 15:59
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
17 Nov. 2025, 15:59 // Actual //  bani.md

Compania Double Case anunță o nouă măsură menită să întărească încrederea în proiectul său crypto: sigilarea a 60% din oferta totală a tokenului DCT, echivalentul a 600.000 de unități, pentru o perioadă de zece ani, până în 2035. Procedura a fost realizată prin smart-contractul Jupiter Lock de pe blockchain-ul Solana, ceea ce face ca aceste tokenuri să nu poată fi accesate, retrase sau vândute de nimeni, inclusiv de echipă, pe durata întregii perioade. Blocarea poate fi verificată public pe Solscan, unde tranzacția este înregistrată oficial.

În industria crypto, astfel de măsuri sunt considerate un semnal de angajament pe termen lung și sunt folosite pentru a demonstra că un proiect își asumă transparența și responsabilitatea față de investitori. Prin limitarea accesului la o parte majoră a ofertei, proiectele reduc riscul apariției unor mișcări bruște pe piață, provocate de dețineri mari din partea fondatorilor sau echipei. În cazul DCT, compania menține 20% din total în circulație, iar alte 20% rămân în portofoliul propriu, fiind destinate dezvoltării tehnice, parteneriatelor și eventualei listări pe platforme internaționale de anvergură.

Contactat de bani.md, directorul Double Case, Alexandru Ignat, a declarat că sigilarea unei părți semnificative din ofertă se înscrie în strategia de consolidare a încrederii în primul proiect crypto din Moldova

„Astfel de acțiuni reprezintă un indicator important privind disciplina internă și orientarea pe termen lung a proiectului. Echipa noastră crede că peste 10 ani vom trăi într-o altă lume, unde vor domina inteligența artificială și tehnologia blockchain, iar Double Case nu va fi SRL, ci o corporație mare cu mai multe companii sub aripa sa”.

Anunțul vine într-un moment în care proiectul Double Case se află deja în atenția comunității crypto din Republica Moldova și din regiune. Recent, tokenul DCT a apărut pe CoinMarketCap, unul dintre principalele agregatoare globale de proiecte crypto, iar experta Olga Tăbârță declara într-un interviu recent pentru Bani.md că această apariție arată că și Moldova poate livra proiecte credibile într-o industrie competitivă.

În paralel, compania se află în dialog cu autoritățile după ce CNPF a anunțat o investigație privind conformitatea lansării tokenului. Double Case a reacționat public, precizând că sprijină analiza instituției și că este pregătită să ofere toate informațiile necesare, considerând procedura drept una firească într-o piață aflată în formare.

Amintim că după lansarea primului token instituțional în Moldova, CNPF a anunțat o investigație privind conformitatea acestuia. În replică, compania creatoare – Double Case – a reacționat public, precizând că salută investigația instituției publice și că va oferi toate informațiile necesare, considerând procedura drept una firească într-o piață aflată în formare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

17 Nov. 2025, 17:54
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
17 Nov. 2025, 17:54 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Dolarul american, considerat mult timp coloana vertebrală a finanțelor globale, își pierde treptat dominanța. Potrivit datelor Fondului Monetar Internațional (FMI), ponderea dolarului în rezervele valutare globale a scăzut la puțin peste 56% la mijlocul anului 2025, cel mai scăzut nivel în ultimele decenii, după ce la începutul secolului depășea 70%.

Experții Best Brokers subliniază că această scădere nu înseamnă că dolarul se prăbușește, ci reflectă o diversificare tot mai accentuată a rezervelor băncilor centrale. În ultimele decenii, băncile au adăugat euro, yen, aur și alte monede pentru a-și diminua riscurile, pe fondul tensiunilor geopolitice și a sancțiunilor americane care au demonstrat cât de mult poate fi folosit dolarul ca instrument politic și economic.

În paralel, alte monede și-au consolidat poziția: euro a crescut de la 18% la peste 21%, iar lira sterlină a ajuns la 4,8% din rezervele globale. Monedele netradiționale, inclusiv yuanul chinezesc, dolarul canadian și australian, au ajuns la o pondere de 22,5% în 2025, dublu față de 2000, semnalând o tendință clară de diversificare.

Factorii principali care au influențat scăderea dolarului includ criza financiară globală din 2008, pandemia de COVID-19, războiul din Ucraina și retorica de dedolarizare promovată de unele țări emergente. Experții Bitfinex și Noelle Acheson, autoarea cărții „Crypto Is Macro Now”, susțin că investitorii și băncile centrale devin mai precauți și caută alternative mai stabile pentru rezervele lor.

Deși dolarul își menține poziția dominantă, analistii avertizează că această scădere discretă, dar constantă, poate marca începutul unei reconfigurări a sistemului financiar global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII