Europa își ia adio de la cele mai populare bancnote. 20 și 50 de euro, scoase treptat din circulație

28 Apr. 2025, 08:34
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
28 Apr. 2025, 08:34 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Începând cu luna aprilie 2025, Banca Centrală Europeană (BCE) a demarat procesul de retragere treptată din circulație a bancnotelor de 20 și 50 de euro în formatul actual. Această măsură face parte dintr-un plan amplu de modernizare a monedei euro, vizând actualizarea designului și îmbunătățirea elementelor de securitate ale bancnotelor.

BCE pregătește lansarea unei noi generații de bancnote, având ca teme „Cultura europeană” și „Natura Europei”. Noile modele vor aduce în prim-plan figuri emblematice precum Marie Curie și Miguel de Cervantes, alături de reprezentări vizuale ale biodiversității europene, cu păsări și râuri ce traversează granițele continentului.

Pentru a implica cetățenii europeni, BCE va organiza un concurs în 2025, destinat artiștilor și designerilor grafici din întreaga Uniune Europeană. Propunerile vor fi evaluate atât de un juriu de specialitate, cât și prin vot public, iar modelele câștigătoare vor fi aprobate de Consiliul Director al BCE. Primele bancnote din noua serie sunt programate să intre în circulație în 2026, reflectând un echilibru între modernitate, sustenabilitate și simbolism european.

Decizia de actualizare vine și pe fondul problemelor legate de falsificarea bancnotelor. În 2024, aproximativ 554.000 de bancnote euro contrafăcute au fost retrase din circulație, majoritatea reprezentând cupiurile de 20 și 50 de euro, care însumează peste 75% din totalul falsurilor detectate. Deși rata de contrafacere rămâne extrem de scăzută – doar 18 bancnote false la un milion de bancnote autentice – BCE urmărește prin noul design să întărească securitatea monedei euro și să combată riscurile asociate falsificării.

Responsabilă de politica monetară a statelor din zona euro, Banca Centrală Europeană își reafirmă astfel angajamentul de a proteja stabilitatea financiară și încrederea cetățenilor în moneda unică europeană.

 

08 Iun. 2026, 17:26
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
08 Iun. 2026, 17:26 // Actual //  Grîu Tatiana

Transportul mărfurilor către Republica Moldova și Ucraina prin România ar putea dura mai mult, după introducerea unor noi reguli vamale la nivelul Uniunii Europene. Noile proceduri afectează în special produsele petroliere importate din afara UE prin portul Sulina, scrie profit.ro.

Autoritatea Vamală Română a anunțat că, din 25 mai 2026, a devenit operațională o nouă etapă a sistemului NCTS-RO, care obligă operatorii economici să înregistreze mărfurile aflate în tranzit pe teritoriul Uniunii Europene și să depună declarații suplimentare de siguranță.

Astfel, companiile care transportă combustibili din state non-UE, precum Turcia, vor trebui să prezinte garanții financiare pentru întreaga valoare a mărfii pe perioada tranzitului prin UE. Garanția va fi returnată după finalizarea transportului.

Reprezentanții pieței spun că noile reguli ar putea întârzia livrările prin Canalul Sulina cu două sau chiar trei zile, din cauza procedurilor suplimentare de vămuire și verificare a documentelor.

Potrivit sursei citate, mărfurile provenite din state membre ale Uniunii Europene, cum ar fi Grecia, nu vor fi supuse acestor formalități suplimentare.

În același timp, participanții la piață consideră că noile măsuri ar putea face mai atractive livrările prin portul Constanța, unde transporturile nu sunt afectate de noile reguli de tranzit.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!