Falimentul FTX, o afacere profitabilă. Avocații și consultanții au a încasat 38 de milioane de dolari doar în ianuarie

07 Mart. 2023, 11:05
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
07 Mart. 2023, 11:05 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Falimentul FTX se dovedeşte a fi o afacere profitabilă, cel puţin pentru sutele de avocaţi şi consultanţi care gestionează procedurile, întrucât aceştia au încasat nu mai puţin de 38 de milioane de dolari în luna ianuarie, potrivit CoinDesk.

Administratorii speciali au angajat avocaţi şi specialişti de la firmele Sullivan & Cromwell, Quinn Quinn Emmanuel Urquhart & Sullivan şi Landis Rath & Cobb. Mai mult, aceştia au angajat firma de consultanţă AlixPartners, pentru a reuşi să înţeleagă particularităţile produselor de tip DeFi şi a token-urilor aflaţi în posesia FTX, scrie ZF.

În acelaşi timp, firmele de servicii financiare Alvarez & Marsal, respectiv Perella Weinberg Partners, au fost angajate pentru a săpa în registrele contabile FTX în vederea determinării activelor care pot fi lichidate.

Conform informaţiilor oficiale, firma de avocatură Sullivan & Cromwell a încasat 16,8 milioane de dolari în ianuarie în timp ce Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan a facturat 1,4 milioane de dolari, iar firma Landis Rath & Cobb a facturat este 663.000 de dolari.

Astfel, doar cele trei firme de avocatură au încasat aproape 19 milioane de dolari, în contextual în care au pus la lucru circa 180 de avocaţi şi 50 de angajaţi din staff-ul adiacent.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

10 Nov. 2025, 18:00
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
10 Nov. 2025, 18:00 // Actual //  Ursu Victor

Procesul de achiziție a gazului pentru perioada următoare a fost încheiat, iar în prezent se fac ultimele calcule financiare, anunță Alexandr Slusari, reprezentant în Consiliul de Administrație al Energocom. Potrivit acestuia, prețul mediu ponderat va fi un pic mai mic de 410 euro pentru 1000 m³, ceea ce reprezintă o evoluție favorabilă față de valorile estimate anterior.

Experții în energetică consideră că noul preț de achiziție creează premise pentru o posibilă reducere a tarifelor la consumatori. Conform estimărilor preliminare, ajustarea ar putea fi de aproximativ 1 leu pe metrul cub, în cazul în care condițiile rămân stabile și ANRE validează calculele.

În prezent, consumatorii casnici achită un tarif reglementat de 16,742 lei/m³, stabilit ultima dată în decembrie 2024. Atunci, ANRE a aprobat o majorare de 3,16 lei/m³, ceea ce a reprezentat o scumpire de 27,5%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII