Fals în declarație sau minte de îngheață apele? Nemerenco: „Am avut venituri de 15 mii de euro”

21 Dec. 2022, 11:23
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Dec. 2022, 11:23 // Actual //  bani.md

Ministrul Sănătății, Ala Nemerenco susține că înainte de a fi numită șefă la Sănătate a avut un salariu de 20 de ori mai mare (15-16 mii de euro) față de cel pe care îl încasează în prezent. „Pentru o funcție, care, după majorare salariul brut va constitui de 19 mii de lei”.

„Am venit dintr-un mediu cu venituri mai bune și o viața mai calmă”, a punctat Nemerenco la emisiune „Freedom” de la TV8.

Întrebată de ce a renunțat la salariul fabulos pentru funcția de ministru, aceasta a spus că e într-un proces de învățare.

„Eu din anul 1997 sunt într-o permanentă învățare și am avut ocazia să învăț foarte multe și sunt foarte recunoscătoare absolut celor care au investit în mine și am avut noroc de training-uri de nota 10 peste hotare. Am lucrat și OMS, am construit, am lucrat. Mi-ar părea rău să nu aduc aici ceea ce am învățat acum într-o perioadă destul de grea cunoscând atâta lume bună în străinătate. Sun foarte importante cunoștințele. Și este vital ca în această perioadă grea să aducem investiții în țară”, a precizat Nimerenco.

Realitatea.md a consultat declarația pe venit a ministrului Nemerenco și nu conicide cu cifrele afirmate de aceasta în cadrul emsiunii, că ar fi încasat venituri de 15 mii de euro/lunar.

În declarația de avere pentru 2018, Ala Nemerenco a indicat mai multe surse de venit. Astfel, venitul anual de:

5179 de lei de la AO Centrul de Inovare și Politici, peste 16 mii de euro de la Ala GFA Consulting Group, Hamburg, Germania, de la Organizația Mondială a Sănătății a ridicat 18 mii de dolari, salariul de aproape 55 de mii de lei de la USMF „Nicolae Testemițanu”, îndemnizație de consilier municipal în Consiliul Municipal Chișinău – 10 749 de lei, pensia de la CNAS, în sumă de peste 48 de mii de lei. Or, dacă un calcul elementar arată că a încasat 788 de mii de lei, iar lunar suma se ridică la 65 de mii de lei sau puțin peste trei mii de euro.

Și în declarația de avere pentru  2019, Ala Nemerenco declară mai multe surse de venit:

De la GFA Consulting Group din Germania a obținut peste 11 700 de euro, 5 500 de dolari de la OMS, de la Consiliul Sănătății din Franța au venit peste 3500 de lei, pentru funcția de ministră a Sănătății a ridicat de puțin peste 100 de mii de lei, de la USMF „Nicolae Testemițanu” a primit în jur de 30 de mii de lei, îndemnizația de consilier municipal de puțin peste o mie de lei, pensia de la CNAS a fost de aproape 58 de mii de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

18 Iun. 2026, 17:40
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
18 Iun. 2026, 17:40 // Actual //  bani.md

La Ministerul Economiei au avut loc consultări publice, pentru preluarea portofoliului turismului de către autoritate. Discuțiile s-au desfășurat cu reprezentanții asociațiilor de turism și cei ai Oficiului Național al Turismului și Consiliului Economic, ședința fiind prezidată de Eugeniu Osmochescu.

În cadrul reuniunii au fost prezentate principalele direcții de activitate, proiectele aflate în desfășurare și obiectivele strategice pentru dezvoltarea și promovarea turismului în țară.

„Un accent deosebit a fost pus pe cei doi piloni incluși în Planul Național de Creștere: majorarea cu cel puțin 30% a numărului de turiști și implementarea, până în anul 2029, a cel puțin șase programe de consolidare a capacităților pentru întreprinderile mici și mijlocii din sectorul turistic. Aceste programe vor oferi sprijin tehnic și financiar pentru adoptarea practicilor sustenabile, transformarea digitală, gestionarea eficientă a afacerilor și promovarea incluziunii sociale.

Mai mult, au fost abordate subiecte legate de valorificarea potențialului turistic al regiunilor, atragerea investițiilor, digitalizarea serviciilor și consolidarea colaborării dintre autoritățile publice și mediul de afaceri. Un alt obiectiv important îl reprezintă dezvoltarea traseelor turistice transfrontaliere și transformarea Republicii Moldova într-un hub regional atractiv pentru vizitatori”, transmite Eugeniu Osmochescu.

Oficialul precizează că, în opinia sa, domeniul are un potențial semnificativ de dezvoltare, iar eforturile comune ale autorităților și reprezentanților ramurii pot contribui la transformarea acestuia într-un „motor important al economiei naționale”.