Prima Casă devine un coșmar! Dobânda sufocă beneficiarii. A ajuns la 11,47%

21 Dec. 2022, 10:34
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
21 Dec. 2022, 10:34 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Programul guvernamental devine tot mai sufocant pentru beneficiari. Dobânda de referință s-a majorat cu 2 puncte procentuale și a ajuns la 11,47% și urmează să fie aplicată din 1 ianuarie 2023.

În vara anului 2022, fostul ministru al Economiei, Sergiu Gaibu declara despre un program de compensarea a dobânzii cu 1,35%, în condițiile în care rata de referință a ajuns la 9,47% de la 4,12%. Confrom legislației rata de referință pentru creditele de la prima Casă nu poate crește mai mult decât cu două puncte procentuale.

Până acum, prim programul „Prima Casă” au fost procurate 8.030 de locuințe.

Suma totală a creditelor acordate de către bănci este de 4,39 miliarde de lei, iar suma totală a garanțiilor active oferite de stat constituie 2,12 miliarde de lei.

Dintre cei 8.030 de beneficiari, peste 5.500 sunt familii, iar peste 2.500 sunt tineri necăsătoriți. Vârsta medie a beneficiarilor este de 31 de ani.Banca naţională, care calculează rata indicativă la aceste credite, a majorat-o din 1 iulie de la 4,12% la 9,47%. Această rată nu include comisioanele de la băncile comerciale participante la programul Prima casă – maib, Moldindconbank, Victoriabank, OTP Bank, Energbank și Eximbank. Ținând cont de comisionul acestora, rata la credite ar fi trebuit să crească până la 12,47%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

03 Aug. 2026, 17:31
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Aug. 2026, 17:31 // Actual //  Ursu Victor

Traficul la frontiera dintre Republica Moldova și România a atins unul dintre cele mai ridicate niveluri din această vară. În ultimele 48 de ore, aproximativ 100 de persoane și 25.000 de mijloace de transport au traversat punctele de trecere a frontierei. Autoritățile române susțin că au adoptat măsuri speciale pentru fluidizarea circulației, anunță Poliția de Frontieră dinn România.

Cele mai mari aglomerări au fost înregistrate la Punctul de Trecere a Frontierei Sculeni, unde în ultimele două zile au trecut aproximativ 30 mii de persoane și peste 7.600 de autovehicule. Comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, traficul a crescut cu aproximativ 40%, atât în ceea ce privește numărul călătorilor, cât și al mijloacelor de transport.

Pe fondul valorilor ridicate de trafic, în cursul zilei de 2 august, timpul mediu de așteptare la intrarea în România a ajuns, în anumite intervale orare, la aproximativ 60 de minute.

Pentru reducerea cozilor, Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Iași a suplimentat personalul de control și a pus în funcțiune întreaga infrastructură disponibilă din PTF Sculeni. Toate cele 13 artere de control. Este vorba de șapte pe sensul de intrare în România și șase pe sensul de ieșire, care au fost utilizate la capacitate maximă.

Totodată, au fost folosite echipamente mobile de verificare, iar, în funcție de situația din teren, a fost aplicată și procedura „revers”, care permite redirecționarea temporară a traficului pe benzile sensului opus pentru a crește capacitatea de procesare.

Poliția de Frontieră Română subliniază că durata traversării este influențată nu doar de controlul de frontieră, ci și de verificările vamale, sanitar-veterinare și fitosanitare efectuate de autoritățile competente.