Finlanda începe să-și construiască „cortina de fier” cu Rusia

01 Mart. 2023, 05:45
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Mart. 2023, 05:45 // Actual //  bani.md

Finlanda a început marți construcția noului său gard de 200 de kilometri pe o parte a frontierei sale cu Rusia, decisă după invazia Ucrainei, au anunțat polițiștii de frontieră, citați de AFP.

Lucrările se referă la un proiect pilot de trei kilometri în apropiere de orașul Imatra, în sud-estul Finlandei.

Lucrările au început marți „cu tăierea pădurii și vor continua pentru a permite construirea unui drum și instalarea unui gard”, a precizat poliția de frontieră într-un comunicat.
Construcția a încă 70 de kilometri este prevăzută între 2023 și 2025, în principal în sud-estul țării, pe partea cea mai circulată a frontierei sale cu Rusia, care are 1.340 de kilometri.

În total, Finlanda plănuiește să ridice 200 de kilometri de garduri, într-un proiect masiv estimat la 380 de milioane de euro.

Gardurile metalice înalte de trei metri vor fi acoperite cu sârmă ghimpată, cu camere de supraveghere pe timp de noapte, lumini și difuzoare instalate în locurile considerate sensibile.

Faza finală ar trebui să fie finalizată în 2026.
De teamă că Moscova s-ar putea folosi de migranți pentru a exercita presiuni politice, Finlanda, țară candidată la NATO, și-a modificat în iulie legea privind paza frontierelor pentru a facilita construirea unor bariere mai puternice.

În prezent, frontierele Finlandei sunt asigurate în principal de garduri ușoare din lemn, concepute în principal pentru a ține animalele la distanță.

De asemenea, Estonia, Letonia și Polonia au sporit sau intenționează să sporească securitatea la frontierele lor cu Rusia.
În septembrie, rușii sau fugit masiv în Finlanda după ce președintele Vladimir Putin a anunțat mobilizarea rezerviștilor pentru a lupta în Ucraina.

Helsinki a restricționat apoi sever intrarea cetățenilor ruși pe teritoriul său.​

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

18 Iun. 2026, 15:26
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
18 Iun. 2026, 15:26 // Actual //  Grîu Tatiana

Guvernul României a aprobat investiția pentru modernizarea și electrificarea tronsonului feroviar Iași – Ungheni Prut, unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură care vizează conexiunea feroviară dintre România și Republica Moldova.

Proiectul, în valoare totală de 495,3 milioane de lei românești (circa 98 milioane de euro), prevede reabilitarea și electrificarea completă a celor 23,4 kilometri de cale ferată dintre Iași și frontiera cu Republica Moldova. Lucrările urmează să fie executate în decurs de 18 luni.

Autoritățile române susțin că investiția va îmbunătăți semnificativ transportul de pasageri și mărfuri dintre cele două state, prin reducerea timpilor de călătorie, creșterea siguranței circulației și diminuarea emisiilor poluante.

Pe tronsonul Socola – Ungheni vor fi realizate lucrări de electrificare, înlocuirea șinelor și traverselor uzate, consolidarea terasamentelor, reabilitarea podurilor, podețelor și trecerilor la nivel, precum și modernizarea instalațiilor de alimentare cu energie și a peroanelor din stații.

Potrivit documentelor aprobate de Guvernul României, infrastructura actuală se confruntă cu numeroase probleme tehnice, inclusiv șine și schimbătoare uzate, terasamente instabile și zone afectate de inundații, care limitează viteza de circulație și afectează siguranța traficului feroviar.

Finanțarea proiectului va fi asigurată în proporții egale din fonduri europene nerambursabile prin programul Connecting Europe Facility (CEF) și de la bugetul de stat al României.

Linia Iași – Ungheni face parte din rețeaua europeană de transport TEN-T și din coridorul Marea Baltică – Marea Neagră – Marea Egee. Autoritățile române consideră proiectul o investiție strategică pentru dezvoltarea legăturilor feroviare transfrontaliere cu Republica Moldova și pentru integrarea mai eficientă a infrastructurii feroviare moldovenești în rețeaua europeană de transport.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!