Flota NATO a expulzat petrolierele lui Putin din cel mai mare ancoraj din Marea Mediterană

07 Mai 2024, 09:18
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
07 Mai 2024, 09:18 // Actual //  bani.md

Tancurile care transportau petrol rusesc au părăsit Golful Laconia, un punct de ancorare cheie în Marea Mediterană, unde materia primă este transferată de la o navă la alta pentru a fi transportată în continuare în Asia.

Potrivit Bloomberg, de la începutul lunii mai, tancurile „flotei din umbră” nu mai intră în golful cel mai sudic al Greciei continentale și al întregii Europe, ruta maritim spre Canalului Suez.

Motivul sunt exercițiile navale desfășurate de marinele țărilor NATO. Serviciul Hidrografic Grec a anunțat manevre în Golful Laconia în perioada 1-9 mai. În total, cel puțin 5 exerciții ale flotei NATO vor avea loc în Marea Mediterană până la sfârșitul lunii, inclusiv manevre de tragere, după cum reiese din date  Servicii de navigație, hidrografie și oceanografie din Turcia.

Navele de război vor lua parte la exercițiul, care se numește „Neptune Strike” și va dura până pe 10 mai. submarine și portavioane din SUA, Marea Britanie, Franța, Germania, Grecia, Italia, Norvegia, Țările de Jos, Polonia, România, Spania, Turcia, Suedia, Bulgaria, Danemarca și Albania.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

08 Mai 2026, 17:35
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
08 Mai 2026, 17:35 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

S.A. CET-Nord a anunțat lansarea unei licitații pentru instalarea unui sistem de stocare a energiei electrice (BESS) cu o capacitate de 70 MW, în cadrul centralei termoelectrice din Bălți. Proiectul vizează selectarea unui partener privat care va asigura finanțarea și implementarea integrală, de la proiectare și construcție până la instalare și punere în funcțiune.

Potrivit companiei, viitorul sistem va fi conectat la rețeaua națională în baza unui aviz de racordare emis de Moldelectrica, ceea ce permite integrarea capacității de stocare în sistemul electroenergetic al țării.

Inițiativa face parte din eforturile autorităților de a dezvolta infrastructura de stocare a energiei, esențială pentru integrarea surselor regenerabile, acoperirea consumului în orele de vârf și sporirea rezilienței sistemului energetic. Sistemele BESS permit acumularea energiei produse în exces și utilizarea acesteia atunci când cererea este ridicată, contribuind la stabilitatea rețelei.

Ministerul Energiei al Republicii Moldova a precizat că statul își păstrează rolul de facilitator al investițiilor strategice, în timp ce implementarea tehnică și financiară va fi realizată de partenerul selectat printr-o procedură deschisă și competitivă, bazată pe criterii tehnico-financiare.

Proiectul de la Bălți vine în continuarea altor investiții în domeniu. La sfârșitul lunii aprilie, în localitatea Rădeni a fost pus în funcțiune cel mai mare sistem de stocare a energiei electrice din Republica Moldova, cu o capacitate de 60 MWh, integrat cu un parc fotovoltaic de 50 MW.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!